WITAMY NA NASZEJ STRONIE - ŁĄCZY NAS CIĘŻKA PRZERÓBKARSKA PRACA - NIC O NAS BEZ NAS - PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ...

 

     TO SKANDAL! POSŁOWIE PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ GŁOSOWALI PRZECIWKO WYDŁUŻENIU DO KOŃCA ROKU 2010, OBOWIĄZYWANIA DOTYCHCZASOWYCH UPRAWNIEŃ EMERYTALNYCH.

   TAKIEGO ZACHOWANIA PO PLATFORMIE SIĘ SPODZIEWALIŚMY, ALE NIE PO PRAWIE I SPRAWIEDLIWOŚCI.

   NIECHAJ ZATEM WYBORCY WIEDZĄ KTO I JAK GŁOSOWAŁ W SPRAWIE PRZEDŁUŻENIA DO 31 GRUDNIA 2010 R. OBOWIĄZYWANIA DOTYCHCZASOWYCH UPRAWNIEŃ EMERYTALNYCH DO PRZECHODZENIA NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ.

Głosowania na posiedzeniach Sejmu V kadencji

Strona główna Sejmu

V kadencja

GŁOSOWANIE Nr 89 - POSIEDZENIE 47.
Dnia 07-09-2007 Godz. 13:50

 

Pkt 17. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

 

Głosowało - 409  Za - 140  Przeciw - 268  Wstrzymało się - 1  Nie głosowało - 51 
Klub/Koło Liczebność Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PiS 152 134 - 134 - 18
PO 131 121 2 119 - 10
SLD 55 50 50 - - 5
Samoobrona 43 35 34 1 - 8
LPR 29 26 25 - 1 3
PSL 27 24 24 - - 3
niez. 10 8 3 5 - 2
RLN 7 5 1 4 - 2
Prawica 6 6 1 5 - -

Źródło: http://www.sejm.gov.pl

Jeżeli komukolwiek trudno w to uwierzyć, lub ma wątpliwości, że właśnie chodzi o to głosowanie, niechaj poczyta wyciąg ze stenogramu, który zamieszczamy poniżej:

(...) Dalej następują pytania, odpowiedzi i pyskówka zakończona głosowaniem i stwierdzeniem:

Nasz wniosek jest prosty. Obie te partie straciły zaufanie ludzi ciężkiej pracy zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.  

 

Kliknij i skomentuj na www.przerobkarze.foro.pl

 

Zobacz treść uchwalonej ustawy emerytalnej o przedłużeniu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę...

 

HISTORYCZNA CHWILA: Po dwóch latach Sejm zakończył działalność. Posłowie przegłosowali decyzję o skróceniu kadencji - 377 z nich było za uchwałą, 54 przeciw, 20 wstrzymało się. Po głosowaniu prezydent odwołał większość ministrów. Prawdopodobnie będą oni dalej zarządzać resortami. więcejZobacz powiększenie

TYM PARLAMENTARZYSTOM  "dziękujemy"

Ostatnie godziny: zdjęcia | Wideo

Źródło: Gazeta.pl

Kliknij obok w obrazek i zobacz zapis stenograficzny z 47 plenarnego posiedzenia Sejmu, w trakcie którego głosowano nad uchwaleniem ustawy przedłużającej dotychczasowe uprawnienia emerytalne dla zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze. Punkt 17 porządku obrad.

Kliknij i zobacz brzmienie uchwalonej przez Sejm ustawy emerytalnej, która została skierowana do rozpatrzenia przez Senat...

Poniżej informacje o przebiegu prac w sejmie nad uchwaloną ustawą

 

. Ustawa przedłużająca do końca 2008 roku możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach.

 Jeszcze przed samorozwiązaniem się Sejmu posłowie planują uchwalić ustawę przedłużającą do końca 2008 roku możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach. Jak się dowiedzieliśmy do Sejmu wpłynął w trybie pilnym rządowy projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Karty Nauczyciela. Wkrótce zostanie mu nadany numer druku.

      Szczerze mówiąc to z niecierpliwością czekamy na to, gdyż udało nam się dotrzeć do projektu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który datowany jest na 27 sierpnia br., a więc dnia podpisania pomiędzy NSZZ "Solidarność" i Rządu RP "Porozumienia..." przewidującego między innymi wniesienie takiego projektu do Sejmu przez rząd w trybie pilnym.  Jeżeli potwierdzi się nasze przypuszczenie, że jest to ten sam projekt, to tzw. Górnicza Solidarność, będzie musiała się ciężko tłumaczyć dlaczego zapomniano w nim o górnikach zatrudnionych pod ziemią.

   Jak się dowiedzieliśmy wiele wskazuje na to, że pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się podczas trwającego obecnie posiedzenia Sejmu. Decyzję w tej sprawie ma wkrótce podjąć Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów. Natomiast jutro jest przewidziane drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach z FUS. Oba projekty - rządowy i poselski (autorstwa PSL) - dotyczą tej samej sprawy.

    Według posła Tadeusza Cymańskiego z PiS, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej konieczność uchwalenia tej ustawy wynika z braku ustawy o emeryturach pomostowych, co powoduje konieczność wydłużenia o jeden rok obowiązywania obecnych przepisów przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Ten jeden rok ma pozwolić na przygotowanie nowych rozwiązań dotyczących osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.

     Z kolei Rajmund Moric, przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej, zapewnia, iż niezależnie o tego w dniu 6 września br. na posiedzeniu plenarnym odbędzie się drugie czytanie poselskiego projektu przygotowanego przez PSL. - Projekt ten został rozpatrzony i jest już gotowe sprawozdanie komisji. Ponieważ wszystkie kluby poselskie popierają przedłużenie o rok obecnie obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury, ustawa ta powinna zostać uchwalona jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu - mówi Rajmund Moric. - To prosty projekt, który nie budzi żadnych kontrowersji.

    Jak wiadomo obecne zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury mają obowiązywać jedynie do końca 2008 roku. Dlatego ustawa ta musi być uchwalona przed samorozwiązaniem Sejmu - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł sprawozdawca tego projektu ustawy. Według niego, sprawa jest pilna, gdyż w przypadku wcześniejszych wyborów nowy rząd nie zdąży do końca tego roku przygotować projektu ustawy, która wydłuży obowiązywanie obecnych przepisów jeszcze o rok. Nie wyobrażam sobie, żeby Sejm zakończył pracę nie uchwalając tak ważnej społecznie ustawy. Z tego wynika, że również Senat już po ewentualnym rozwiązaniu powinien pracować, tak aby wydłużenie obecnych przepisów emerytalnych weszło w życie jeszcze w tym roku.

   W czasie prac Komisji Polityki Społecznej proponowano kilka innych wariantów przedłużenia obecnie obowiązujących przepisów emerytalnych, ale poparcie zyskał tylko termin 2008 roku. Między innymi wniosek mniejszości zgłosił poseł Moric, zmierzający do wydłużenia dotychczasowych uprawnień emerytalnych do końca roku 2010. Komisja Sejmowa Polityki Społecznej rekomenduje jednak rozwiązanie, aby osoby urodzone między 1949 a 1968 rokiem mogły nabywać uprawnienia do wcześniejszych emerytur na obecnych zasadach jedynie do końca 2008 roku.

     Prawo do takich świadczeń zachowają pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub wykonujący pracę o szczególnym charakterze. Korzystne rozwiązania dotyczyć będą kolejarzy, hutników, przeróbkarzy oraz nauczycieli, jeśli spełnią warunki dotyczące stażu pracy i wieku. Uprawnienia te będą także przysługiwać kobietom, które w przyszłym roku ukończą 55 rok życia i będą miały 30-letni staż pracy. Z prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej skorzystają również kobiety, które w przyszłym roku skończą 55 lat, będą mieć 20-letni staż pracy i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

 

Informacja dotycząca przedłużenia obowiązywania przepisów w zakresie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę

 Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego przekazał 30 marca br. na ręce marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakładający przedłużenie o rok, tj. do 31 grudnia 2008 roku obowiązujących obecnie przepisów umożliwiających wcześniejsze przechodzenie na emeryturę. Poniżej treść zaproponowanego rozwiązania prawnego.

W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 46 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy „31 grudnia 2007 r.” zastępuje się wyrazami „31 grudnia 2008 r.”; 2) w art. 50 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy „31 grudnia 2007 r.” zastępuje się wyrazami „31 grudnia 2008 r.”. W dniu 28 sierpnia odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej, na którym, posłowie rozpatrywali przedmiotowy projekt.

 W wyniku naszych rozmów z posłami PSL zgłosili oni na posiedzeniu, na nasz wniosek, autopoprawkę dotyczącą uzupełnienia projektu o zmianę ustawy Karta Nauczyciela, o następującej treści: W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600) art. 88 ust. 2a otrzymuje brzmienie: „2a. Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do emerytury, o której mowa w ust. 1, bez względu na wiek, w ciągu trzynastu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.)), jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.”.

Zaproponowana poprawka przedłuża w czasie rozwiązania zawarte w art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, zgodnie z którymi w obecnym stanem prawnym nauczyciele mogą, w okresie do końca 2007 r., po spełnieniu warunków stażowych, określonych w tym przepisie, przejść na emeryturę bez względu na wiek.

Równocześnie z naszej inicjatywy posłowie SLD zgłosili poprawkę do projektu ustawy dotyczącą przedłużenia, obowiązujących do końca 2006 roku, zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury górników w brzmieniu:

1. Osobom, które do dnia 31 grudnia 2008 r. spełniły warunki do emerytury górniczej określone w art. 34 lub w art. 48-49 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2006 r., przysługuje górnicza emerytura na warunkach określonych w tych przepisach.

2. Osobom, którym udzielono urlopu górniczego lub świadczenia górniczego na warunkach określonych w odrębnych przepisach przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury bez względu na wiek, uwzględnia się okresy niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, okresy czynnej służby wojskowej lub okresy pełnienia z wyboru funkcji w organach związku zawodowego zrzeszającego górników na warunkach określonych w tych odrębnych przepisach, o ile z urlopem górniczym lub świadczeniem górniczym osoby te spełniły do dnia 31 grudnia 2008 r. warunki do górniczej emerytury bez względu na wiek.

Zaproponowana poprawka jest konsekwencją proponowanego rozwiązania zachowania wszystkich uprawnień w zakresie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, które obowiązywały do końca 2006 roku. Treść poprawki jest analogiczna jak treść art. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 167, poz. 1397), która przedłużyła o jeden rok (do końca 2007r.) prawo do wcześniejszych emerytur dla osób pracujących w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Zarówno autopoprawka zgłoszona przez PSL jak też wniosek SLD zostały pozytywnie zaakceptowane przez Komisję. W powołanych w poprawce SLD, nie obowiązujących już przepisach art. 34, 48 i 49 (uchylone od 1 stycznia 2007 roku), górnicy mieli prawo (zachowane do końca 2007 roku) do:

  • przejścia na emeryturę w wieku 55 lat przy udokumentowaniu m.in. co najmniej 5 lat pracy górniczej określonej w art. 36 ust. 1 (obecnie 10 lat),

  • przejścia na emeryturę w wieku 50 lat przy udokumentowaniu co najmniej 20 (kobiety) i 25 (mężczyźni) lat pracy górniczej, równorzędnej i okresów zaliczanych do pracy górniczej (obecnie okresy zaliczane nie są uwzględniane),

  • zaliczenia do okresów pracy górniczej, uprawniającej przejście na emeryturę bez względu na wiek, okresów niezdolności do pracy z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne oraz okresów niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w wymiarze do 35 dni w roku kalendarzowym, bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy a także w wymiarze do 5 lat, okresy urlopu górniczego oraz okres świadczenia górniczego do 3 lat (obecnie okresy te nie są uwzględniane).

Projekt rządowy ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela (wersja z 27 sierpnia 2007 r.) opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jest tożsamy z projektem przyjętym przez Komisję.

Nie zawiera on jednak przytoczonych powyżej rozwiązań dla górników. Podkreślić należy, że pominięcie w ustawie jakiejkolwiek grupy, szczególnie w świetle przedłużenia wszystkim uprawnionym prawa do wcześniejszych emerytur do końca 2007 roku, może zostać uznane za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości.

Opracował: Andrzej Strębski

Kliknij, zobacz i porównaj projekty:

projekt i wykonanie: ZZ "Przeróbka", Katowice 2006