W TYM MIEJSCU ZAMIESZCZAMY ZBIÓR INFORMACJI NA TEMAT USTAWY O ŚWIADCZENIU REKOMPENSACYJNYM Z TYTUŁU UTRATY PRAWA DO BEZPŁATNEGO WĘGLA.
I tak: Po tym jak Sejm przyjął 12.10.2017 r. (w czwartek) ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, za przyjęciem której głosowało 423 posłów, przeciw był tylko jeden, a 10 posłów wstrzymało się od głosu, to uznaliśmy konieczne wydać nasze oświadczenie, które publikujemy obok po prawe stronie tutaj —>>
Po naszym oświadczeniu zaktywizowały się inne związki zawodowe, w tym Górnicza „Solidarność”, która wydało swe krytyczne do ustawy stanowisko.
W Radiu Piekary pojawia się w rozmowie dnia minister Tobiszowski, który odpowiada na pytania internautów, w tym i o węglu emerycki.
Później w Radiu Katowice gośćmi programu „Temat do dyskusji” są Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej i Grzegorz Matusiak z Prawa i Sprawiedliwości.
Później w Radiu Katowice gośćmi programu „Temat do dyskusji” są Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej i Grzegorz Matusiak z Prawa i Sprawiedliwości.
W SEJMIE ZAŚ NA KOMISJI – EMERYCI Z KATOWICKIEGO HOLDINGU WĘGLOWEGO WYAUTOWANI. POPRAWKA ICH OBEJMUJĄCA NIE PRZESZŁA.
PRZYJĘTO POPRAWKĘ, ŻE TERMIN NA SKŁADANIE WNIOSKU O REKOMPENSATĘ WĘGLOWĄ ZOSTANIE WYDŁUŻONY Z 10 DNI NA 21 DNI…
WSZYSTKIE POPRAWKI OPOZYCJI ZOSTAŁY ODRZUCONE.
USTAWA W CAŁOŚCI ZOSTAŁA PRZYJĘTA JEDNOGŁOŚNIE.
I choć trudno w to uwierzyć, to 12 tysięcy osób – nie dostanie deputatu węglowego. A mowa o 10 tysiącach złotych rekompensaty za utracone prawo do deputatu dla byłych górników. Jak wyliczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski chodzi o około 6 tysięcy osób z Polskiej Grupy Górniczej, 4 tysiące osób z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 2 tysiące ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
NASZE OŚWIADCZENIE NA TEMAT UCHWALONEJ USTAWY JEST JEDNOZNACZNE. OTO JEGO TREŚĆ:
Tutaj uchwalony tekst ustawy podpisany przez Prezydenta RP i opublikowanych: