• pon.. wrz 16th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

Starsze informacje „Aktualności”

  • Home
  • Starsze informacje „Aktualności”

MANIFESTACJA W OBRONIE POLSKIEGO GÓRNICTWA W BRZESZCZACH

W dniu 5 października 2015 r. przed kopalnią „Brzeszcze”, odbyła się wielka manifestacja pracowników górnictwa i ich rodzin oraz społeczności lokalnej. Miejsce górniczego protestu nie jest przypadkowe. Brzeszcze, to najstarsza z polskich kopalń, gdzie wszystko się zaczęło. Gdzie od bohaterskiej postawy pracowników i ich rodzin rozpoczęła się w styczniu tego roku walka o polskie kopalnie, polskie górnictwo, o miejsca pracy i przyszłość.

Górnicy protestują bo, ich zdaniem, rząd nie dotrzymał zobowiązań zawartych w porozumieniu ze stycznia. Do końca września miała zostać utworzona nowa Kompania Węglowa, której celem miało być ratowanie bankrutujących kopalń. Termin nie został dotrzymany, ale rząd zapowiada, że spółka powstanie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

– Pani premier komisarz Bieńkowska powiedziała dosadnie jak to było z górnictwem. Kasa, to się liczyło – mówił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności na manifestacji przed kopalnią KWK Brzeszcze w Brzeszczach.

Brzeszcze-5-10-2015

Wśród manifestantów pojawili się między innymi Beata Szydło, Paweł Kukiz i Piotr Duda.

– 8 miesięcy temu przed tą bramą byliśmy wspólnie – nie tylko jako górnicy, byliśmy jako całe społeczeństwo. (…) Byliśmy pełni nadziei, nasi koledzy w Urzędzie Wojewódzki negocjowali porozumienie. Bo po to się negocjuje porozumienie, by je później realizować. Z oszustami, kanciarzami – nie siada się do stołu! – przekonywał przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

Miejsce MKPS wybrał nieprzypadkowo. Po pierwsze: to właśnie w tej kopalni rozpoczął się strajk, który wkrótce rozprzestrzenił się na pozostałe kopalnie Kompanii Węglowej (dziś Brzeszcze należą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Po drugie: zgodnie z porozumieniami zawartymi w styczniu między rządem a górniczymi związkami zawodowym ta kopalnia miała być sprzedana do 25 września. Tymczasem nadal jest w strukturach SRK, a związkowcy mają poważne zastrzeżenia do potencjalnych zainteresowanych kupnem tej kopalni.

Dzisiaj jednoznacznie trzeba powiedzieć, że z tymi ludźmi, z panią premier Kopacz i jej oszukańczą ekipą nikt do stołu już nie będzie siadał – zapowiedział 5 października lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podczas manifestacji pod kopalnią Brzeszcze i dodał:

– Jak ktoś kogoś wyroluje, to na drugi raz z ch*** do stołu się nie siada.

Kolorz przypomniał, że 17 stycznia, gdy w świetle jupiterów cała Polska widziała, że podpisuje się porozumienie, wielu wierzyło, że będzie ono zrealizowane.

– No bo z kim można spisać porozumienie, które powinno być respektowane? Najwyższy urzędnik Rzeczpospolitej, pani premier Ewa Kopacz, ministrowie konstytucyjni rządu, wszyscy podpisują się pod umową społeczną. I co z nią robią? Przez 9 miesięcy próbują grać. Najpierw obiecują: połączymy sektor, a szczególnie Kompanię Węglową z energetyką a Unia Europejska się na to zgodzi. Brzeszcze przejdą do Taurona a Makoszowy pójdą do Węglokoksu. W JSW będzie już dobrze, bo wystarczy porozumienie, które zostało spisane po strzałach do górników. W Holdingu będzie kraina miodem i mlekiem płynąca. I co mamy po tych 9 miesiącach? Nic. Brzeszcze nie wiadomo gdzie pójdą, Makoszowy są w SRK, a Kompania ma zostać przejęta przez jakąś spółkę, której siedziba to mały pokój, sekretariat i kawałek kibla. 40 tys. górników z KW ma przejść do firmy, która zlikwidowała stocznię w Szczecinie, zlikwidowała huty na Śląsku, sprzedała za bezcen polskie hutnictwo. Może dalej komuś z PO o to chodzi, żeby wszystko na dziko sprywatyzować. Żeby liczył się tylko kapitał i zyski, a górnicy i społeczność Śląska stali się Chińczykami Polski – mówił Dominik Kolorz.

– Ile jeszcze można zaciskać pasa? Jakie konsekwencje ponieśli ci, którzy doprowadzili sektor do ruiny – pytał retorycznie, przywołując słowa Elżbiety Bieńkowskiej z nagrań kelnerów.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” przyznał, że był jednym z nielicznych ludzi na Śląsku, którzy do samego końca wierzyli, że porozumienie musi być zrealizowane.

– Nie bez kozery wpisaliśmy tę datę graniczną – 30 września – bo uważaliśmy, że przecież przed wyborami nie pójdą na wojnę, będą musieli porozumienie zrealizować. Okazało się prawdopodobnie, że ich piarowcy doszli do wniosku, że „zadrzemy z górnikami i sprowokujemy ich, żeby bili się z policją i rwali bruk. Wtedy zyskamy kilka punktów procentowych i utrzymamy się przy korycie”. Niedoczekanie – stwierdził Kolorz, tłumacząc, że związkowcy po to robią tę akcję, by wynik wyborczy Platformy na Śląsku nie przekroczył 15 proc.

Kolorz odniósł się też do zarzutów ministra Czerwińskiego, który stwierdził, że przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” ugrywa własny interes polityczny.

– Oświadczam z tego miejsca, że bez względu na to, kto będzie rządził i kto będzie premierem – czy to będzie premier Szydło, premier Miller, czy premier Kukiz – jeśli będziecie rządzić dobrze, dostaniecie kwiaty, jeżeli nie, dostaniecie od Śląska po jajach – zapowiedział.

Związkowiec zadeklarował również, że będzie z górnikami dopóki nie wygrają.

– Choćby nas miano zalać na dole kopalń, mamy swoją godność i uczciwość i z nami już nigdy łatwo nie będzie – zapowiedział.

Szydło wzywa do unowocześnienia polskiego górnictwa

Szydło przemawiając do pikietujących górników oświadczyła, że należy doprowadzić do tego, żeby polska gospodarka była oparta o nowoczesne, rozwijające się górnictwo. „To nie będzie łatwe. Bo to, że przez ostatnie lata nie zrobiono niczego i pozwolono na to, żeby branża górnicza miała coraz większe problemy, te zaniechania polskiego rządu odbijają się dzisiaj na całej branży” – mówiła.

„Jeżeli po 25 października (dniu wyborów parlamentarnych- PAP) usiądziemy razem do stołu, wspólnie będziemy rozwiązywać problemy, to będziemy potrafili doprowadzić do tego, że polskie górnictwo będzie konkurencyjne i będzie się rozwijało, a miejsca pracy nie tylko będą utrzymane, ale będą powstawały nowe” – przekonywała kandydatka PiS na premiera.

Szydło zaznaczyła, że politycy muszą brać odpowiedzialność za to co mówią i robią. „Jest taki polityk w Polsce, który pokazuje i udowadnia, że taka odpowiedzialność wśród polityków, to rzecz normalna. To prezydent Andrzej Duda, którego wy również wsparliście, za co wam serdecznie dziękuję” – zwróciła się Szydło do górników.

Oświadczyła, że Polska potrzebuje stabilnego rządu. „Premier polskiego rządu, to rozhisteryzowana osoba, która zamiast rządzić wprowadza chaos. (…)Potrzebujemy rządu, który nie będzie łamał umów i danego słowa. My umów dotrzymujemy i słowa nie łamiemy. Chcemy razem z wami, wspólnie realizować program naprawy górnictwa” – zadeklarowała Szydło.

Kukiz: Polska stoi na węglu, trzeba wypowiedzieć umowę klimatyczną

Z kolei Kukiz, który zabrał głos po wiceprezes PiS, powiedział, że „Polska węglem stoi”. „Cały polski przemysł oparty jest na górnictwie. Polski dobrobyt oparty był na górnictwie. Zapytacie mnie o plan, o naprawę – jest jeden bardzo prosty: wypowiedzieć tę durną, bandycką ustawę klimatyczną” – mówił.

Kukiz: Niemcy gaszą nam światło

„Co robią Niemcy? Gaszą nam światło. Oni nie chcą naszego węgla. Oni chcą wprowadzić swoje Volkswageny i ten smród im akurat nie przeszkadza. Mówią o pakiecie klimatycznym i emisji spalin: Volkswagen, wszystko w porządku, drobna pomyłka. Polskie kopalnie zamurować, najlepiej z inwentarzem. (…)Emisja spalin – proszę bardzo: zamiast dotować niemieckie wiatraki w Polsce, dotujcie filtry w kominach i nie będziecie mieli emisji” – mówił Kukiz.

Ponadto podkreślał, że trzeba zmienić konstytucję i przywrócić państwo obywatelom. „To my musimy decydować o tym, jakie przepisy unijne będziemy akceptować, jakie nie, bo Polska jest nasza” – przekonywał.

Na manifestacji także byli także członkowie ZZ „Przeróbka” z przewodniczącym Sławomirem Łukasiewiczem, który przemawiał w Brzeszczach jako ostatni, mówiąc:

Biel-Piast_Brzeszcze_5-10-2015

Brzeszcze-5-10-2015_2

-To my, jako pracownicy górnictwa, broniąc naszych miejsc pracy, broniąc naszych rodzin, mamy rację, stanowczo sprzeciwiając się oszukańczemu i obłudnemu rządowi Platformy Obywatelskiej i PSL, który ewidentnie łamiąc zawarte porozumienia robi ze swej „gęby – dupę!”. Ten reżimowy, polskojęzyczny rząd Ewy Kopacz, jeszcze kilka miesięcy temu, kłamliwie zapewniał, że będzie realizował trudne, ale dobre porozumienie zawarte w styczniu tego roku, w obecności pani premier, która to zapewniała, że nikt nie straci pracy, a górnictwo poddane zostanie programowi naprawczemu. Temu rządowi nie chodzi o naprawę polskiego górnictwa, ale o jego zakamuflowaną upadłość. To jest najgorsza propaganda tego rządu, której mówimy nasze stanowcze nie. Dzisiejsza demonstracja, jest manifestacją nieprzyzwolenia na kłamstwa, obłudę, butę i chamstwo tego rządu.

My mówimy Bóg, Honor, Ojczyzna, a oni mówią „chuj, dupa i kamieni kupa”.
To my, jako pracownicy górnictwa – wykazujemy większą odpowiedzialność za swoje miejsca pracy, za swoje rodzimy, za swój region, za swój kraj niż ci, co nami rządzą.
Dlatego 25 października za pośrednictwem kart do głosowania, musimy odebrać Polskę tym łajdakom i szubrawcom. Wówczas nie dojdzie do upadłości, ani likwidacji naszych miejsc pracy, bo górnictwo ma swoją przyszłość, ma swoje perspektywy, ma swoje programy naprawcze, a przede wszystkich ludzi, którzy są zdeterminowani walczyć o polskie górnictwo, aż do zwycięstwa. Czas Ewy Kopacz, czas codziennie nowych i niskich ściem,  już się kończy. Oni chcą nas wykończyć kłamstwem i nieodpowiedzialnością, my wykończmy ich przy urnach wyborczych naszą szczerością i odpowiedzialnością.

Ruch Kukiz’15 zawiadamia prokuraturę ws. porozumienia górników z rządem

Przedstawiciele Ruchu Kukiz’15 przesłali w poniedziałek do katowickiej prokuratury zawiadomienie, w którym chcą zbadania, czy przedstawiciele rządu nie złamali prawa w sprawie styczniowego porozumienia z górnikami. Zarzucają rządowi, że oszukał górników.

Zawiadomienia składa „jedynka” ruchu Kukiza w okręgu katowickim

O przesłaniu zawiadomienia do prokuratury poinformował w poniedziałek PAP mec. Grzegorz Długi, który podczas wyborów parlamentarnych 25 października będzie „jedynką” ruchu Kukiza w okręgu katowickim. Pismo zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód.

Prokuratura ma sprawdzić, czy rząd nie złamał Kodeksu karnego

Paweł Kukiz i jego współpracownicy, którzy zarzucają rządowi niewywiązanie się ze styczniowej umowy i „oszukanie Ślązaków”, chcą, by prokuratura zbadała sprawą pod kątem art. 231 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który działa w ten sposób na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Do 30 września nie powstała Nowa Kompania Węglowa

O zamiarze zawiadomienia prokuratury informował Kukiz już podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach. Wytknął wtedy rządowi, że wbrew zapisom porozumienia do końca września nie powstała Nowa Kompania Węglowa ani też kompleksowy program naprawy polskiego górnictwa i połączenia go z energetyką.

W opinii członków jego ugrupowania, konsekwencje powinni ponieść nie tylko sygnatariusze porozumienia ze strony rządu, ale też premier Ewa Kopacz, która uczestniczyła w podpisaniu dokumentu.

Porozumienie z 17 stycznia podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Jednym z głównych postanowień porozumienia było powołanie do 30 września Nowej Kompanii Węglowej, do której miałyby trafić część zakładów obecnej Kompanii Węglowej, przeżywającej olbrzymie problemy finansowe.

Podczas środowego nadzwyczajnego posiedzenia rząd zdecydował, że 100 proc. akcji KW zostanie wniesione do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Oznacza to, że do Silesii trafi 11 kopalń Kompanii, co ma być – jak podkreśla rząd – podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Ma to być też pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. NKW – przekazali przedstawiciele rządu.

Jak mówił rzecznik rządu Cezary Tomczyk, ta decyzja stanowi wypełnienie zobowiązań styczniowego porozumienia ws. naprawy górnictwa. „Decyzją Rady Ministrów wprowadziliśmy Kompanię Węglową do Silesii tworząc nowy podmiot, czyli właśnie Nową Kompanię Węglową. To jest realizacja obietnic, bardzo dobrze przeanalizowana przez prawników. Zajmowaliśmy się tym od wielu miesięcy, cieszę się, że ten proces znajduje szczęśliwy finał” – powiedział Tomczyk już w dniu, w którym Kukiz zapowiedział zawiadomienie prokuratury.

Rzecznik rządu zaznaczył, że środowe postanowienie rządu jest kolejnym krokiem w procesie naprawy sektora górnictwa. „Następny krok to odpowiedzenie na pozytywne sygnały, które płyną na rynek ze strony spółek energetycznych” – zapowiedział Tomczyk.

PAP, Nettg, IAR, abo, jk, red.

 

Nowa-Kompania-30-09-2015

Nowa-Kompania-30-09-2015_01

KRAJOWE ZEBRANIE DELEGATÓW ZWIĄZKU ZAWODOWEGO „PRZERÓBKA

W dniu 15 czerwca 2015 r., odbyło się w Knurowie, Krajowe Zebranie Delegatów Związku Zawodowego „PRZERÓBKA” VI kadencji. W trakcie którego  dokonano podsumowania działalności Zarządu Krajowego, jak i Krajowej Komisji Rewizyjnej za okres od 28 maja 2013 r. do 15 czerwca 2015 r.

Zebranie-Delegatów_2015_Knurów

 

W pierwszej części zebrania Delegaci po zapoznaniu się z przedłożonymi sprawozdaniami, a następnie przeprowadzonej dyskusji zakończonej głosowaniami nad przyjęciem przedstawionych sprawozdań udzielili również absolutorium władzom związku za okres minionych 29 miesięcy VI kadencji.  

P-sprawozdania-2013_2015

W drugiej części zebrania Delegaci rozpatrzyli zaproponowane przez Komisję Statutową zmiany, których wprowadzenie umożliwi zrzeszania się w ZZ „PRZERÓBKA” oprócz Członków będących osobami fizycznych (pracownikami i emerytami itd.), także osobom prawnym, czyli organizacją zakładowym, międzyzakładowym itd., które posiadają lub posiadać będą swój własny Statut i własny KRS.

 

Rozstrzygając tym samym sporną kwestię statusu posiadania lub nie posiadania czynnego i biernego prawa wyborczego oraz praw i obowiązków Członków takich organizacji, które posiadają swój własny Statut i KRS. Delegacji przygotowane propozycje zmian statutowych po dokonaniu ich korek postanowili przyjąć i upoważnić Prezydium Zarządu Krajowego Związku do redakcyjnego ich doszlifowania, a następnie ostatecznego zaakceptowania i przedłożenia do Krajowego Sądu Rejestrowego.

 

Zebranie Delegatów w trakcie dyskusji, a następnie głosowania przyjęło do przeanalizowania przez Zarząd Krajowy Związku możliwości obniżenia na rzecz krajówki składki członkowskiej lub wprowadzenia nie procentowego, a kwotowego ustalania wysokości składki członkowskiej.

W trakcie zebrania zaprezentowane zostały równię nowe pakietowe rozwiązania CDO 24.

 

KOLEJNE REALIZACYJNE SPOTKANIE

W dniu 18 maja br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyło się kolejne monitorujące spotkanie Wiceministra Skarbu Państwa Wojciecha Kowalczyka, i zarazem pełnomocnika rządu ds restrukturyzacji górnictwa ze stroną społeczną,  które było poświęcone realizacji Porozumienia górniczego z dnia 17 stycznia 2015 r.

Po krótkim przywitaniu strony od razu punkt po punkcie przystąpiły do omawiania zakresu realizacji Porozumienia ze stycznia br.  Wydawało się,  że wszystko pójdzie gładko.  W punkcie drugim,  padają jednak dwa proste zapytania,  ze strony przewodniczącego ZZ „PRZERÓBKA”.

Pierwsze dotyczyło  podania,  ilu jest pracowników przejętych przez SRK S.A., którzy nie są uprawnieni do urlopów górniczych i przeróbkarskich oraz nie są zainteresowani skorzystaniem z odpraw pieniężnych,  a drugie dotyczyło podania konkretnych i ostatecznie przyjętych wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z pierwszego półrocza w kopalniach stanowiących podstawę do wyliczenia odpraw pieniężnych?  W tym drugim pytaniu przewodniczący ZZ „PRZERÓBKI”,  przytoczył nawet wcześniej ustalone przez zespół interpretacyjny kwoty,  i oświadczył, że oczekuje potwierdzenia ich ostatecznych wysokości.

Jakież było zdumienie wszystkich obecnych na sali, kiedy okazało się, że wysokość podstaw odpraw pieniężnych jest inna, niż było to ustalone na ostatnim spotkaniu interpretacyjnym, które miało miejsce w SRK w dniu 20 kwietnia br. W zasadzie wyszło na to, że o przyjętej wysokości decyduje strona rządowa, w postaci Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP), która wybrała wariant drugi wyliczanych przez kopalnie podstaw przeciętnych wynagrodzeń. Ostatecznie ustalono, że przyjęte kwoty będą podane do wiadomości. Co do osób, które przeszły do SRK, a nie skorzystają z osłon socjalnych, to są zawarte porozumienia  dające gwarancje zatrudnienia na zasadzie zapewnienia powrotu do pracy w Kompanii Węglowej wszystkim pracownikom.

Zapytaliśmy też o to, aby zechciał nam ktoś wytłumaczyć, jak to się dzieje, że do Morskiego Terminala Masowego w Gdyni 15 maja br. przypływa japoński masowiec z 110 479 tonami węgla koksującego, które będzie rozładowywany przez 5 dni, a o którym nikt nic nie wie? I, jak się okazało, ani minister, ani przedstawiciel JSW obecny na spotkaniu, też nie był wstanie odpowiedzieć na to pytanie.

Konkretnym ustaleniem spotkania było uzgodnienie, że dojedzie w krótkim czasie do omówienia spraw i problemów Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. z udziałem pełnomocnika rządu ds górnictwa w układzie trójstronnym.

Zarys naprawy kopalni SRK za miesiąc
Dotychczas SRK przejęła KWK Makoszowy (wydzielona z KWK Sośnica-Makoszowy), KWK Brzeszcze (w zeszłym tygodniu podpisano list intencyjny z Tauronem o ewentualnym odkupieniu tej kopalni) i KWK Centrum (wydzielona z KWK Bobrek-Centrum). To łącznie ponad 5,3 tys. pracowników.

Marek Tokarz, prezes SRK poinformował, że w kopalniach Makoszowy i Brzeszcze trwa już wydobycie i możliwy jest zbyt węgla. Dotychczas 1470 osób z trzech kopalni złożyło wnioski o przyznanie świadczeń osłonowych, jak m.in. urlopy górnicze. Część z nich już trafiła do ZUS, który weryfikuje uprawnienia. Z programu może skorzystać jeszcze około 2 tys. osób.

Wojciech Kowalczyk zadeklarował, że zwróci się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o priorytetowe rozpatrywanie przez ZUS wniosków pracowników niepracującej kopalni Centrum.
SRK do końca maja planuje przejąć od KHW kopalnie Mysłowice i Kazimierz-Juliusz, a do końca czerwca – kopalnię Boże Dary. Spółka jest też w procesie uzgadniania szczegółów sprzedaży kopalni Brzeszcze do Tauronu, z którym w zeszłym tygodniu podpisała list intencyjny. Programy naprawcze dla poszczególnych kopalni będą gotowe do końca sierpnia, a w ciągu miesiąca będzie znany ich ogólny zarys.

NKW na przełomie półrocza
Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej (KW) zapewnił, że tempo przeprowadzenia planu naprawczego kopalń i tworzenia Nowej Kompanii Węglowej (NKW) jest zgodne z przyjętym planem. NKW zostanie powołana pod koniec czerwca lub na początku lipca.
– Jak dotąd publicznie jedynie prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych poinformował, że rozważa uczestnictwo w tym przedsięwzięciu. Nie mogę publicznie ujawnić nazw innych zainteresowanych. Modele biznesowe dla spółki, przygotowane przez jej zarząd, są bardzo dokładnie opracowane. Optymizmem napawają rozmowy z bankami, także zagranicznymi i komercyjnymi. To daje komfort, że model biznesowy jest weryfikowalny i spowoduje, że nowa firma w 2017 r. będzie zyskowna – powiedział Wojciech Kowalczyk.
Zarząd NKW spodziewa się wstępnych ofert od inwestorów na początku czerwca.

Pracujemy nad odpowiedziami dla KE
Trwają rozmowy z KE dotyczące notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa. Dotychczas odbyły się trzy spotkania, na których przedstawiciele rządu odpowiadali na pytania dotyczące przewidywanych mechanizmów zmian organizacyjnych, źródeł finansowania, kosztów planowanych działań, zachowania rynkowego charakteru transakcji.
– Polska złożyła do KE wniosek notyfikacyjny i otrzymała listę szczegółowych pytań. Trwa przygotowanie odpowiedzi, będą gotowe w przyszłym tygodniu – poinformował Wojciech Kowalczyk.
W ramach postępowania wstępnego KE powinna podjąć decyzję w 2 miesiące od daty otrzymania wszystkich niezbędnych informacji. W przypadku dodatkowych wątpliwości, postępowanie może zostać przedłużone do 18 miesięcy.

Nowe kierunki
Przedstawiciele strony rządowej i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) omówili podjęte kroki, prowadzące do alternatywnego wykorzystania węgla m.in. w przemyśle chemicznym. Chodzi m.in. o inwestycje w chemiczną przeróbkę węgla. Zainteresowanie nim wykazały, oprócz Grupy Azoty, także Tauron i KHGM. Azoty weszły w analizę inżynierską projektu.

Rząd wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego w takich obszarach, jak bezemisyjna synergia węglowo-jądrowa; chemiczne przetwórstwo węgla – w tym zgazowanie węgla; wychwyt i wykorzystanie metanu; wytwarzanie brykietów i pelletów z miałów; odsalanie wód kopalnianych. Trwa proces formułowania wniosków projektowych.
Przedstawiciele strony rządowej i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) omówili podjęte kroki, prowadzące do alternatywnego wykorzystania węgla m.in. w przemyśle chemicznym. Chodzi m.in. o inwestycje w chemiczną przeróbkę węgla. Zainteresowanie nim wykazały, oprócz Grupy Azoty, także Tauron i KHGM. Azoty weszły w analizę inżynierską projektu.

Rząd wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego w takich obszarach, jak bezemisyjna synergia węglowo-jądrowa; chemiczne przetwórstwo węgla – w tym zgazowanie węgla; wychwyt i wykorzystanie metanu; wytwarzanie brykietów i pelletów z miałów; odsalanie wód kopalnianych. Trwa proces formułowania wniosków projektowych.

W trakcie spotkania ponadto wyjaśniono szereg spraw szczegółowych, dotyczących obliczania wysokości świadczenia urlopowego, zasad zusowskich, kwestii wynagrodzeń. Było wiele pytań do prezesa SRK, dotyczących pracowników przekazanych tam kopalń. Następne spotkanie przewidujemy w drugiej połowie czerwca – ocenił Kowalczyk.

Odpowiadając na pytanie o trwający proces notyfikacji znowelizowanej ustawy o restrukturyzacji górnictwa minister poinformował, że wystąpił o przesunięcie terminu udzielenia odpowiedzi na pytania wystosowane przez Komisję Europejską.

– Pytania są bardzo szczegółowe, nad odpowiedziami pracuje sztab prawników. Do końca przyszłego tygodnia odpowiedzi zostaną przesłane do KE – stwierdził.

Pytany o termin, w którym SRK otrzyma dotację na osłony socjalne i dopłaty do bieżącej produkcji minister poinformował, że w ubiegłym tygodniu Komisja Finansów wydzieliła rezerwę na ten cel.

– Pierwsze środki już są zabezpieczone zarówno z Funduszu Świadczeń Pracowniczych jak i z rezerwy celowej – zadeklarował.

Odnosząc się do zainteresowania Taurona kopalnią Brzeszcze (zarządy Taurona i SRK podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kopalni) minister powiedział, że Tauron jest spółką giełdową i jego zainteresowanie kopalnią ma uzasadnienie biznesowe.

 

OBRADOWAŁ ZESPÓŁ INTERPRETACYJNY

Informujemy, że w dniach 16 i 20 kwietnia br. w siedzibie Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu, obradował roboczy zespół interpretacyjny, który wypracował wstępne określenia sposobu i formy oraz okresu rozliczeniowego do obliczenia zarówno dniówki urlopowe, jak i podstawy do wyliczenia wysokości odprawy pieniężnej.

Interpretacje idą w kierunku stosowania zasady atrakcyjności instrumentów osłonowych umożliwiających bezkonfliktowe i dobrowolne odejście zainteresowanych pracowników z kopalń, które przejdą do SRK S.A.
Maksymalnie dążąc do łagodzenia skutków społecznych związanych z procesem naprawczym górnictwa w zakresie optymalizacji zatrudnienia.

Również w trakcie obrad zespołu strony otrzymały ostateczne wyjaśnienie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z którego wynika że po otrzymaniu odprawy pieniężnej można uzyskać status bezrobotnego i to bez stosowania tzw. karencji.

Jednocześnie resort pracy oświadczył, że wszystkie dotychczasowe stanowiska niezgodne z w/w należny uznać za nieaktualne.

Pismo w tej sprawie publikujemy poniżej. Ponadto ZUS zapewnia, że w ciągu 2 tygodni zweryfikuje wnioski dotyczące przyznania urlopów górniczych i dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i wówczas podstawa wyliczenia wysokości świadczenia urlopowego, będzie stanowiło wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy  pracy, które było wypłacone u pracodawcy przed przejściem do SRK S.A., a więc będzie to średnia urlopowa dniówka razy 26 miesięcy.

W celu obliczenia ekwiwalentu należy najpierw ustalić podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop (tzw. podstawę ekwiwalentową), czyli średnie wynagrodzenie pracownika obliczone ze wszystkich składników wynagrodzenia, a następnie – przeciętne wynagrodzenie pracownika za jeden dzień pracy i za jedną godzinę pracy.
Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop należy brać pod uwagę te same składniki wynagrodzenia za pracę co przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego (a więc wszystkie z wyjątkiem wskazanych w § 6 rozporządzenia MPiPS z 8.1.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.). Jednakże w przypadku ekwiwalentu pieniężnego obliczeń dokonuje się dla wszystkich składników wynagrodzenia pracownika.
Przy dużych zmianach wysokości otrzymywanych składników wynagradzania, to świadczenie urlopowe obliczane będzie z ostatnich 12 m-cy.

Jest wola, aby w sytuacji, kiedy dany pracownik np. przejdzie na urlop po 12 miesiącach, to wówczas zastosowana zostanie zasada takiego wyrównania wynagrodzenia dla danego pracownika, aby jego wysokość świadczenia przy przechodzeniu na urlop była porównywalna z tą jaką miałby zaraz po przejściu do SRK S.A.

Wysokość odpraw dla poszczególnych kopalń, będzie w wariancie trzecim, czyli w miarę korzystnym dla pracowników, gdyż jest on wyższy od pierwszego średnio o 1000 zł, ale niższy od ustalonego w dniu 20 kwietnia br. w SRK S.A.

Podajemy te kwoty podstawy odpraw 12-krotnych, które były przytoczone:

1. Mysłowice – 6376,79 zł

2. Murcki – 6296,09 zł

3. Brzeszcze – 6531,08 zł

4. Centrum – 6471,37 zł

5. Makoszowy – 6561,38 zł

6. Piekary – 6399,31 zł.

Ponoć wariant trzeci będzie niższy, ale nie powiedziano do tej pory o ile?

Według naszych wyliczeń będzie on wynosił do 100 zł mniej od kwot podanych wyżej.

Przejście pracowników do SRK S.A. z Makoszów ma nastąpić już w dniu 4 maja, br. na zasadzie 50 osób przechodzi z Sośnicy na Makoszowy i 290 odwrotnie. 

W dniu 30 kwietnia br., zarządy Kompanii Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisały notarialną umowę nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Makoszowy (powstała w wyniku podziału KWK Sośnica-Makoszowy). Uprawnieni pracownicy kopalni Makoszowy, po przejściu w struktury SRK, będą mogli skorzystać ze świadczeń przewidzianych w ustawie górniczej, a więc z  urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla oraz odpraw pieniężnych dla pracowników powierzchni i przeróbki węgla. Kolejne akty notarialne związane z przekazywaniem kopalń do SRK będą podpisywane w przyszłym tygodniu. W tym dla związane z przejściem pracowników z Brzeszcz, Centrum, i Piekar do SRK S.A. ma nastąpić do 11 maja br.

Jeżeli będą nowe informacje, to niezwłocznie zostaną przekazane, ale proszę wziąć na wszystkie informację pewną poprawkę, bo sytuacja jest dynamiczna.

 

2015-04-17_MPiPS

 

Monitorujące spotkanie stron Górniczego Porozumienia

13 kwietnia br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odbyło się monitorujące spotkanie Ministera Skarbu Państwa Wojciecha Kowalczyka,  i zarazem pełnomocnika rządu ds restrukturyzacji górnictwa, dotyczące realizacji porozumień górniczych.

Zdaniem ministra – strona rządowa realizuje porozumienia górnicze zgodnim z planem. Związki zawodowe uznały, że w pewnych obszarach,  były i są opóźnienia, jak chociażby w wydaniu rozporządzeń wykonawczych do ustawy górniczej, w inwestorskim zaś pozytywne przyśpieszenia, poprzez przyspieszenie sprzedaży Kopalń Brzeszcze i Piekary z pominięciem Spółki Restrukturyzacji Kopalń – zauważa Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA”.

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego razem ze stroną pracodawców i związkową przedstawił stopień realizacji „Porozumienia z 17 stycznia 2015 r.” informując, że trwają poszukiwania inwestorów dla poszczególnych kopalń, trwa dialog z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla KW.

Wśród zobowiązań przewidziano m.in., że zapisy porozumienia zostaną uwzględnione w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W związku z tym do ustawy został wprowadzony pakiet osłon socjalnych. W życie weszły również rozporządzenia dotyczące osłon socjalnych dla pracowników kopalń przenoszonych do SRK.

Do KE zgłoszone zostały propozycje strony związkowej inwestycji do sfinansowania z Europejskiego Funduszu dla Inwestycji Strategicznych. Zostały także wznowione prace nad Programem rozwoju górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Trwa przygotowanie programów naprawczych dla zorganizowanych części kopalń KWK Brzeszcze, KWK Sośnica-Makoszowy (Ruch Makoszowy).

Zespoły złożone z pracowników kopalń oraz SRK inwentaryzują majątek i ustalają poziom zatrudnienia poszczególnych kopalń.

Wypracowana dokumentacja będzie podstawą planów naprawczych, które zostaną przekazane stronie społecznej do uzgodnień.

– Zbycie zorganizowanych części kopalń powinno nastąpić do końca kwietnia 2015 r. – powiedział Wojciech Kowalczyk.

Prace zespołów poszczególnych kopalń i SRK dotyczą również ustalenia poziomu zatrudnienia w przekazanych do SRK kopalniach. Będą one podlegały uzgodnieniu ze stroną społeczną.

Jednocześnie trwa poszukiwanie ewentualnych inwestorów dla wybranych kopalń.

– 9 kwietnia KW oraz Węglokoks Kraj podpisały już przedwstępną umowę sprzedaży KWK Piekary i wydzielonego z KWK Bobrek Centrum Ruchu Bobrek. Dla pozostałych kopalń przygotowywane są plany naprawcze, a sprzedaż kopalń inwestorom lub utworzenie spółek pracowniczych będzie mogła nastąpić po przekazaniu do SRK – powiedział Wojciech Kowalczyk.

KWK Brzeszcze jest przygotowana do przekazania do SRK, a jednocześnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

– Na razie ze względu na dobro procesu nie będziemy przekazywać więcej informacji na ten temat – powiedział Wojciech Kowalczyk.

Podczas spotkania strona związkowa została szczegółowo poinformowana o postępach rozmów z Komisją Europejska ws. notyfikacja pomocy publicznej dla KW.

– W trakcie spotkań przedstawiciele KE wykazują zrozumienie dla argumentacji przedstawianej przez stronę polską. Współpraca układa się bardzo dobrze, co pozwala sądzić, że KE sprawnie będzie procedowała nad wnioskiem notyfikacyjnym – dodał Wojciech Kowalczyk.

Strony uznały, że jest to pierwsze spotkanie monitorujące i uzgodniły termin następnego pod koniec maja, ale wcześniej bo do 22 kwietnia br.  mają wspólnie wypracować treść aneksu uszczegóławiajacego oraz interpretacji podstaw do obliczania urlopów górniczych i przeróbkarskich. 

Aneksja „Porozumienia…”  jest wymuszona koniecznością dokonanych zmian w zakresie nie wchodzenia do SRK Brzeszcz i Piekar. Z kolei nie sprecyzowanie w rozporządzeniu okresu wymiaru i sposobu obliczania wysokości świadczenia urlopowego niepotrzebnie zniechęca pracowników do skorzystania z tych instrumentów osłonowych. Dobrze, że wykonawcze rozporządzenia są, szkoda jednak, że nic nie precyzują – twierdzi Sławomir Łukasiewicz. 

ZAKOŃCZYŁY SIĘ KONSULTACJE SPOŁECZNE NAD ZMIANĄ USTAWY O PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY ORAZ O EMERYTURACH POMOSTOWYCH

Od samego początku uchwalenia ustawy o emeryturach pomostowych, a więc od roku 2009 obnażaliśmy jej nie życiowe zapisy i wykazywaliśmy ich antypracowniczy i szkodliwy dla ubezpieczonych charakter.

Najwięcej krytycznych uwag i wniosków mieliśmy do samej zasady jej uchwalenia bez tzw. „opcji zerowej”, a także do trybu rozstrzygania sporów pomiędzy pracownikami i pracodawcą, co do ustalenia wykazów stanowisk pracy oraz prowadzonej ewidencji pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W zasadzie po 5-ciu latach, pisania pism do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zarządów spółek węglowych, skarg indywidualnych i zbiorowych do Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądzenia się w sądach administracyjnych, a także zgłaszania swych zastrzeżeń na Trójstronnych Zespołach i różnego rodzaju spotkaniach i przy każdej sposobności w kontaktach z PIP, wreszcie doczekaliśmy nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych.

Oto pismo resortu pracy w sprawie zakończenia konsultacji społecznych nad tym projektem wraz z projektem tej ustaw i jej uzasadnieniem, skierowanym do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

I choć nie są to wszystkie pożądane przez nas zmiany, to jednak należy podkreślić, że zmiany te są są istotne, bo dają większe możliwości zaliczenia spornych stanowisk pracy, na których wykonywana jest praca w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.

pismo MPIPS na KS RM z 5.0315_01pismo MPIPS na KS RM z 5.0315_02

Pliki do pobrania

projekt ustawy na SKRM- 4.03.15.pdf

Uzasadnienie do proj. ustawy-na SKRM - 4.03.15.pdf

Uzasadnienie  (151 KB)

OSR - do proj. ustawy - na SKRM - 4.03.15.pdf

OSR  (320.1 KB)

pismo MPIPS na KS RM z 5.0315.pdf

Tutaj proces legislacyjnych prac nad ustawą w Sejmie –  kliknij i zobacz… 

WSZYSCY JESTEŚMY ZWYCIĘZCAMI

POROZUMIENIE-Z

POROZUMIENIE ZWYCIĘSTWA

WSZYSTKICH STRON

DETERMINACJA = ZWYCIĘSTWO

 

DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ WALKĘ  DLA PRACY I CHLEBA, WOLE WALKI, KTÓRA PRZYNIOSŁA ZWYCIĘSTWO, ALE ŻEBY BYŁO ONE TRWAŁE, TO MUSIMY O NIE CIĄGLE DBAĆ I NIGDY, NIGDY, PRZENIGDY NIE MOŻEMY SIĘ PODDAĆ ORAZ ZAWSZE MUSIMY WIERZYC W POZYTYWNE REZULTATY I W SIEBIE, BO TO, W CO WIERZYMY JEST DLA NAS PRAWDĄ, A NASZE MYŚLI SIĘ MATERIALIZUJĄ.

OSIĄGNIĘTY SUKCES NALEŻY SIĘ NAM NAJBARDZIEJ, BO JESTEŚMY TEGO WARCI!

Porozumienie rządu z górnikami – opis alternatywny

 Katowice, 17.01.2015

Porozumienie zawarte pomiędzy stroną rządową a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.

Strony niniejszego porozumienia ustaliły co następuje:

Strona rządowa biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Wniosek ten, po konsultacjach ze stroną społeczną przygotowany będzie do dnia 28.02.2015 r.

Rząd będzie gwarantem, że zgodnie z Ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego  przeprowadzone zostaną programy naprawcze zorganizowanych części przedsiębiorstwa wymienionych kopalni:

  • KWK Brzeszcze;
  • KWK Sośnica-Makoszowy (Ruch Makoszowy);
  • KWK Bobrek-Centrum (Ruch Centrum);
  • KWK Piekary

Zarząd SRK S.A. gwarantuje przygotowanie w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi planów naprawczych zorganizowanych części przedsiębiorstwa wyżej wymienionych kopalni. Plany te będą również konsultowane z władzami samorządowymi właściwych gmin i miast.

Szczególnemu procesowi uzgodnień podlegać będzie ustalenie poziomu zatrudnienia w ramach niniejszego planu.

Wyżej wymienione kopalnie będą prowadzić eksploatację w ramach przygotowanych programów naprawczych zgodnie z decyzją Rady UE 2010/787/UE z 10.12.2010

Wykonanie planów naprawczych będzie podstawą do sprzedaży wymienionych w pkt. 2 zorganizowanych części kopalni na rzecz inwestorów lub stworzenia z nich spółek pracowniczych.

Strony niniejszego porozumienia gwarantują wykonanie tych procesów.

Rząd jest gwarantem zobowiązań SRK S.A. oraz realizacji Programu Naprawczego Kompanii Węglowej S.A.

Z dniem nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymienionych w pkt. 2, SRK S.A. staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy na zasadach art. 23 Kodeksu Pracy.

Strony ustalają, iż w przypadku skorzystania z zapisów znowelizowanej Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przez inne niż KW S.A. podmioty górnicze stosowane będą zasady niniejszego porozumienia.

W razie niepowodzenia procesów inwestorskich zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymienionych w pkt. 2 wchodzących w skład SRK S.A. udziela się gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników na zasadzie systemu alokacji uzgodnionego pomiędzy SRK S.A. a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych wynikających z Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Strony ustalają, że KWK Bobrek-Centrum  Ruch Bobrek zostanie sprzedana na rzecz spółki Węglokoks Kraj Sp. z o.o. według wewnętrznego porozumienia.

Strona rządowa niezwłocznie podejmie rozmowy na temat sytuacji w pozostałych spółkach górniczych oraz w Zakładach Mechanicznych BUMAR Łabędy S.A. w Gliwicach. Jednocześnie podjęty zostanie dialog na temat sytuacji przemysłu energochłonnego na Śląsku.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące poszczególnych kopalń wymienionych w pkt. 2 określone zostaną w załącznikach do porozumienia oraz w porozumieniach wewnętrznych.

Tryb i zasady powstania tzw. Nowej Kompanii Węglowej określa załącznik 3 do porozumienia.

Zarząd KW S.A. zobowiązuje się, że nie będzie wyciągał konsekwencji dyscyplinarnych i prawnych wobec protestujących pracowników i wyda w tej kwestii stosowne oświadczenie.

Pakiet osłon socjalnych stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego porozumienia zostanie wprowadzony do Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Strona związkowa zapewni warunki pokoju społecznego towarzyszącego realizacji Planu Naprawczego Kompanii Węglowej S.A. i zakończenie protestów górniczych.

Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Strony uzgodniły, że w trybie natychmiastowym wznawiają prace nad programem dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego.

Załącznik nr 1

do Porozumienia zawartego między stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.. Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.

Strona rządowa i strona związkowa uzgodniły:

Pakiet osłon socjalnych dla każdej z grup uprawnionych pracowników, których obejmuje plan naprawczy:

Górnicy zatrudnieni na dole, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury mają do dyspozycji 4 letnie urlopy górnicze w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia i możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem;

Pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mnie do emerytury mają do dyspozycji urlopy przedemerytalne – 3 letnie urlopy w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Uprawnieni mają możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem;

Pracownicy przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni mogą skorzystać z odpraw w wysokość 12 miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo osobom tym przysługują ustawowe odprawy wynikające w Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat,
  • 3- miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony  ponad 8 lat

ale nie więcej niż 15- krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Program na rzecz wsparcia pracowników odchodzących z Kompanii Węglowej S.A. opracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Program reindustrializacji Śląska i Małopolski, którego celem jest wsparcie regionu, który będzie stymulował powstanie nowych miejsc pracy zostanie opracowany przy udziale strony społecznej i samorządowej przez powołany zespół rządowy.

Załącznik nr 2

do Porozumienia zawartego między stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.. Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.

Zarząd SRK S.A. zobowiązuje się, w przypadku nie dojścia do skutku zbycia KWK Brzeszcze na rzecz potencjalnego inwestora, do przeniesienia KWK Brzeszcze do nowej spółki powstałej na bazie majątku Węglokoks S.A. tzw. „Nowej Kompanii Węglowej”, zgodnie z Planem Naprawczym Kompanii Węglowej S.A., do września 2015 roku.

Załącznik nr 3

do Porozumienia zawartego między stroną rządową, Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.. Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.

Strony uznają, że rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. zostanie dostosowany do niniejszego porozumienia. Tworzenie nowej spółki (tzw. „Nowej Kompanii Węglowej”) odbywać się będzie w trybie pełnych konsultacji ze stroną społeczną. Przejście pracowników dotychczas zatrudnionych w Kompanii Węglowej S.A. odbywać się będzie w trybie artykułu 23 Kodeksu Pracy.

Podstawą do rokowań nowego zakładowego układu zbiorowego pracy dla „Nowej Kompanii Węglowej S.A.” będą dotychczasowe zapisy porozumień zbiorowych funkcjonujących w Kompanii Węglowej S.A.

Jednocześnie strony uzgodniły także, że przedmiotem negocjacji będzie zmiana organizacji czasu pracy, m.in. w zakresie wprowadzenia 6 dniowego tygodnia pracy w spółce przy zagwarantowanym 5 dniowym tygodniu pracy dla pracownika.

Proces tworzenia tzw. „Nowej Kompanii Węglowej”, w której znajdą się:

  • KWK Chwałowice
  • KWK Rydułtowy- Anna
  • KWK Marcel
  • KWK Jankowice
  • KWK Sośnica Makoszowy Ruch Sośnica
  • KWK Bolesław Śmiały
  • KWK Ziemowit
  • KWK Piast
  • KWK Bielszowice
  • KWK Halemba-Wirek
  • KWK Pokój
  • Zakład Górniczych Robot Inwestycyjnych
  • Zakład Logistyki Materiałowej
  • Zakład Informatyki i Telekomunikacji
  • Zakład Elektrociepłowni S.A.
  • Zakład Remontowo-Produkcyjny

Proces zostanie zakończony do 30.09.2015 roku.

KLIKNIJ, ZOBACZ I POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ

 Porozumienie_17_stycznia_2015

USTAWA GÓRNICZA, BĘDĄCĄ NARZĘDZIEM ZAWIERAJĄCYM INSTRUMENTY DO REALIZACJI POROZUMIENIA

 Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_01

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_02

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_03

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_04

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_05

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_06

Ustawa-gornicza-wraz-z-zapisami-dla-ZPMW_D20150143_07

Szczęść Boże!

Tak jak i kiedyś, tak i dziś z dumą możemy mówić, że jesteśmy pracownikami górnictwa, rodzinami w których ktoś pracuje w górnictwie, mieszkańcami miast,  w których funkcjonuje kopalnia, kraju, który dzięki górnictwu ma bezpieczeństwo energetyczne.

Pracownikami, którzy kolejny raz broniąc swych miejsc pracy, stają także w obronie polskiego górnictwa i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Bezpieczeństwa, której zapewnia nam prąd w gniazdku, ciepło w kaloryferach i światło.

Dlatego, bardzo serdecznie witamy w imieniu ZZ „Przeróbka” wszystkich odwiedzających naszą stronę internetową oraz nasz profil na Facebooku.

Witamy wszystkich sympatyków, wojowników,  górników, przeróbkarzy, maszynioków, elektryków, sztygarów, pracowników administracyjno – biurowych i innych grup zawodowych, weteranów pracy – emerytów i rencistów,  a także przedstawicieli z innych branż, ludzi bezrobotnych i wykluczonych.

Szanowni Państwo!

Dla całego naszego miasta, województwa, kraju, a nawet  – świata; praca w górnictwie jest jedną z wielu, ale dla Nas jest ona całym światem. Jest rzeczą świętą dającą nam możliwość życia.

Jako przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA” cieszę się, że ma to szczęście powiedzieć Wam:

– Razem zwyciężymy, a z czasem odzyskamy to co nam zabrano, i zdobędziemy to, co powinno być nasze.  

Koleżanki i koledzy oraz nieznajomi!

Przypomnijcie sobie film „Perła w koronie”,  przedstawiający zwycięską walkę strajkujących polskich górników z niemieckim właścicielem kopalni.

Jego akcja dzieje się w połowie  lat  trzydziestych XX wieku na Śląsku.

Jaś (Olgierd Łukaszewicz) pracuje w kopalni, ma żonę i dwóch małych synów.

Dyrekcja zamierza zamknąć nierentowną kopalnię.

Wybucha strajk. Na jego czele staną  Hubert Siersza (Franciszek Pieczka).

Górnicy wysyłają prośbę o pomoc do rządu polskiego, która jednak, nie wiedzieć czemu – została odrzucona.

Padają wówczas jakże trafne i święte słowa:

– Jak się rząd z nami nie zgadza, to znaczy, że jest głupszy od Nas.

Dyrekcja nie ustępuje. Górnicy ogłaszają strajk głodowy. Policja brutalnie rozpędza zorganizowaną na powierzchni dla poparcia strajkujących pod ziemią górników demonstrację.

Zdeterminowani górnicy przekazują telefonicznie ostatnie swe żądanie:

Zalejcie kopalnię wraz z nami, my nie wyjedziemy . . .

Żądanie to zostało zgłoszone przez Franka Bula (Bernarda Krawczyka), który powiedział:

„Niech do nich dojdzie, że miejsce w kierym człowiek robi jest miejscem świętym.

-I, wolno mu je odebrać, ale nie wolno tego co święte niszczyć.

-To jest największe barbarzyństwo jakie znom.

Jak pamiętamy, po tych słowach górnicy ostali na dole. Byli gotowi na wszystko, na zalanie. Jednak ich bohaterska  determinacja zwyciężyła. Z dyrekcji zadzwonił telefon z informacją: Dyrekcja wyraża zgodę na podpisanie ugody. Końcówka filmu ukazuje, jak skrajnie wymęczeni górnicy wyjeżdżają na powierzchnię, śpiewając:

 „U tych panów z wielkich stanów (1950 rok)”.

My też nauczmy się tej pieśni na pamięć i kiedy będziemy razem zaśpiewajmy wspólnie:

U tych panów z wielkich stanów
pieniędzy jest dość,
a na biydnym tym górniku,
robotniku, suchotniku,
jyny skóra, kość.

Kieby tak rozkurzyć panów
w proch na cały świat,
ludzi głodem już nie morzyć,
a piniądzków im przysporzyć
i być im za brat.

Już nadchodzi ta godzina,
stońmy wszyscy wroz,
bo jak w kupa się złączymy,
prędzej przeca wywalczymy
dlo nos lepszy los.

 

EMERYTURY POMOSTOWE

UKRYTE MOŻLIWOŚCI OPTYMALIZACJI ZATRUDNIENIA W ZAKŁADACH PRZERÓBKI MECHANICZNEJ WĘGLA

 

Dozor-pismo-tlo

 W drugim dniu nowego roku ZZ „PRZERÓBKA” wystosował do Wojciecha Kowalczyka – Pełnomocnik Rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego pismo, w którym czytamy:

Dokonując konfrontacji z bardzo trudną i złożoną sytuacją polskiego górnictwa węgla kamiennego, która nigdy wcześniej nie miała miejsca, warto dla jej częściowej naprawy wykorzystać wyjaśnienia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie kwalifikowania prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze z dnia 22 września 2010 r. znak: DUS-505-253-CG/10 i DUS-053-1029-CG/10 (kopia pisma w załączeniu).

Realistycznie oceniając ich pozytywne i kreatywne wykorzystanie w praktyce, zwracamy się u progu nowego roku do Pana z wnioskiem o spowodowanie innowacyjnego działania poszczególnych zarządów spółek węglowych na rzecz wykorzystania ukrytych możliwości uzyskania optymalizacji zatrudnienia poprzez ujęcie przez nich zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych wszystkich stanowisk prac występujących w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla do wykazu stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych.

 

Pełną treść pisma wraz z załącznikami można pobrać – klikając tutaj…

 

EFEKTY SPOTKANIA Z PANIĄ PREMIER I PANA WICEPREMIERA

CDS_Kopacz

W trakcie spotkania w dniu 18.11. br. w CPS „Dialog” w Warszawie, przedstawicieli związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej S.A. z panią Premier Ewą Kopacz oraz Wicepremierem Januszem Piechocińskim, uzgodniono po ponad 3 godzinnych rozmowach, że:

1. Wynagrodzenia pracownicze nie są zagrożone.

2. Nowy „Plan naprawczy Kompanii Węglowy S.A…” do 3 tygodni zostanie opracowany i przedstawiony stronie związkowej.

3. Będą kontynuowane kolejne rozmowy z udziałem pani premier na temat górnictwa.

Szczegółowe uzgodnienia w trybie roboczym zostały spisane w formie „Notatki.., której podpisaną treść przedstawiamy poniżej.

Notatka-18-11-2014

Red 

Zaproszenie otrzymane – przyjęte

Po pewnym zamieszaniu oraz poczynionych wyjaśnieniach do okupujących Kompanię Węglową przybył osobiście wicewojewoda Andrzej Pilot i przekazał stronie związkowej zaproszenia na spotkanie poświęcone w całości problemom Kompanii w dniu 18 listopada br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Zaproszenie to jest odpowiedzią na skierowane do Prezes Rady Ministrów Pani Ewy Kopacz wystąpienie Sztabu Protestacyjno – Strajkowego związków zawodowych Kompanii Węglowej S.A. z dnia 15 listopada 2014 r.

Pełna treść zaproszenia poniżej.

Zaproszenie-18-11-2014

Niedzielny komunikat Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Kompanii Węglowej

W czwartym dniu protestu w budynku KW została odprawiona niedzielna msza święta. Górnicy modlili się rozwagę i mądrość rządzących oraz o jak najszybsze rozpoczęcie dialogu przez rząd i o poprawę sytuacji w Spółce. Zaraz po mszy zebrał się Sztab i wypracował kolejny Komunikat, w którym napisali, że w dalszym ciągu oczekują na podjęcie konkretnych rozmów w zakresie planu naprawczego dla Spółki, a wszelkie negatywne skutki przeciągania w czasie rozmów o przyszłości Kompanii będą obciążać reprezentującego właściciela Kompanii, czyli Skarb Państwa i Ministra Gospodarki.

Pogarszająca się zaś od dłuższego czasu sytuacja KW potwierdza fatalną opinię strony związkowej o obecnym Zarządzie, który „nie jest w stanie zagwarantować poprawy sytuacji i dalszego funkcjonowania spółki”.

Zażądali też:

– dymisji wiceministra Tomasza Tomczykiewicza, któremu wytknięto brak reakcji na na widoczne sygnały pogarszającej się sytuacji KW, co go „dyskredytuje i pozbawia prawa bezpośredniego nadzoru nad resortem górnictwa węgla kamiennego”,

– zmiany wszystkich członków Rady Nadzorczej KW, której zarzucono „ciągłe aprobowanie (…) nietrafionych działań Zarządu Kompanii Węglowej S.A.”, co „wskazuje na brak fachowości i pomysłów osób zasiadających w tym organie nadzoru”.

Sztab Protestacyjno-Strajkowy KW zapowiedział po raz kolejny, że w przypadku fiaska rozmów ze stroną rządową przygotuje plan radykalizacji dalszych działań.

Dla protestujących specjalną mszę św. w siedzibie Kompanii, odprawił ksiądz Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Katowickiej.  Protestujący wyrazili ogromną wdzięczność księdzu Romanowi Chromy, że do nich przybył i odprawił mszę, a  także za jego słowo Boże wsparcia i otuchy.

Pełną treść niedzielnego komunikatu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego KW publikujemy poniżej.

 Katowice, 16 listopada 2014 r.

 

KOMUNIKAT

Wobec całkowitej ignorancji i bagatelizowania poważnych problemów, jakie dotknęły największą spółkę węglową Europy – Kompanię Węglową S.A. przez stronę rządową – Sztab Protestacyjno-Strajkowy oczekujący od czterech dni w siedzibie spółki na podjęcie konkretnych rozmów w zakresie planu naprawczego oświadcza:

  1. Dalsze przeciąganie rozpoczęcia rozmów w całości obciąża swoimi negatywnymi skutkami właściciela, czyli Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.
  2. Brak reakcji na widoczne sygnały pogarszającej się sytuacji Kompanii Węglowej S.A. dyskredytuje i pozbawia prawa bezpośredniego nadzoru nad resortem górnictwa węgla kamiennego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Oczekujemy jego dymisji.
  3. Ciągłe aprobowanie przez Radę Nadzorczą nietrafionych działań Zarządu Kompanii Węglowej S.A. wskazuje na brak fachowości i pomysłów osób zasiadających w tym organie nadzoru. Domagamy się zmiany wszystkich członków Rady Nadzorczej KW S.A.
  4. Nadal pogłębiająca się zła sytuacja Kompanii Węglowej jednoznacznie wskazuje, że obecny Zarząd nie jest w stanie zagwarantować poprawy sytuacji i dalszego funkcjonowania spółki. Ciągłe zmiany planów naprawczych świadczą o braku koncepcji na ratowanie największej spółki węglowej Europy.

W przypadku fiaska rozmów Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej S.A. przygotuje plan radykalizacji dalszych działań.

 

SZTAB KOMUNIKUJE I ZAPRASZA PREMIE RZĄDU

Komunikat-sztab-15-11-2014

Dodaj komentarz