• pt.. lip 19th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

GÓRNICZE POROZUMIENIE WPROWADZANE W ŻYCIE

Byslawluk

sty 21, 2015

Komisja Senatu przyjęła ustalenia Górniczego Porozumienia – są urlopy dla przeróbki i wyższe odprawy dla administracji

W dniu 20 stycznia 2015 r. z ramienia OPZZ – Sławomir Łukasiewicz, czuwał nad senacką Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisją Gospodarki Narodowej, w sprawie przyjęcia pełnej realizacji wynegocjowanego wcześniej „Górniczego Porozumienia”.

senat-20150121-001233

Komisja kontynuowała obrady od godz. 19.00 (przerwane posiedzenie z 17 stycznia 2015 r.) W dopilnowaniu senatorów uczestniczyli również koledzy z Solidarności i Forum; Kazimierz Grajcarek i Dariusz Trzcionka.

Senatorowie z powagą zapoznali się z przygotowanymi poprawkami przez stronę rządową, które przedstawił pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa – Wojciech Kowalczyk. Następnie poprawki przejął senator z PO, i maszynka do głosowania została uruchomiona. Po serii głosowań nad poprawkami opozycji i wniosku o odrzuceniu ustawy w całości, poprawki rządu zostały przyjęte.

Dla pracowników przeróbki zostały wprowadzone 3 letnie urlopy przedemerytalne, których okres zalicza się do pracy w szczególnych warunkach. Również zwiększono z 10 na 12 krotność wysokość odpraw, do których dochodzą jeszcze 3 miesięczne odprawy tzw. ekonomiczne.

Wysokość odpraw łącznie z ich podstawą obliczania została ustalona dla pracowników powierzchni i administracji taka sama jak dla pracowników przeróbki.

Prace nad ustawą górniczą można śledzić według druków, senacki nr 816, 816A druki sejmowe nr 3034, 3055 i 3055-A.

Ustawa będzie głosowana w całości już na 69 posiedzeniu Senatu RP VIII kadencji w dniu 21 stycznia 2015 r. o godz. 9.00.
Początek obrad bowiem tego posiedzenia przewiduje punkt przyjęcia ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015 oraz innych ustaw.

Kliknij i pobierz przyjęte poprawki Senatu zawarte w druk – 816a