#MamyDość, i dlatego dziś posłaliśmy nasze pismo do Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska.
Przedstawiamy w nim trzy żywotne sprawy pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, niezależnie od rekomendacji zgłaszanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w ramach trwających prac nad przeglądem sytemu emerytalnego w Polsce, a dotyczącymi; wprowadzenia emerytur 35/40, nie wygaszania pomostówek, zwiększenia emerytury po zmarłym małżonku, pobierania składek od wszystkich dochodów, i powrotu do zdefiniowanego świadczenia.
Rekomendujemy w nim:
-
Przywrócenie pracownikom przeróbki mechanicznej węgla wieku emerytalnego z tytułu pracy w szczególnych warunkach 50 lat życia dla kobiet i 55 lata dla mężczyzn po przepracowaniu w tych warunkach 20 lat pracy.
-
Zaliczenie pracy górniczej do każdej pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
-
Jednoznacznego wyjaśnienia przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że do prac wykonywanych bezpośrednio przy przeróbce można zaliczyć dostarczanie materiałów (surowców) lub półproduktów do stref obróbki, ich przetwarzanie ręczne lub z użyciem narzędzi, odbieranie wyrobów ze stref obróbki itp. oraz prace przy kontroli i zapewnieniu ciągłości procesu technologicznego, czyli dozoru i nadzoru węgla, jak i pracowników oddziałów technologicznych, energomaszynowych, kontroli jakości i ekspedycji w przypadku ich zgodności z przedstawioną wyżej charakterystyką.
Nasze pismo przesłaliśmy także – Prezesowi Rady Ministrów RP, Panu Mateusz Morawiecki oraz Przewodniczącemu OPZZ – Kol. Janowi Guz.
Oto jego treść: