MAMY ODPOWIEDŹ OD MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ NA NASZE WYSTĄPIENIE W SPRAWIE PRACY W EKSTREMALNYCH TEMPERATURACH
Ministerstwo w swej odpowiedzi informuje nas, że kwestie związane z podwyższonymi temperaturami na stanowisku pracy zostały poddane analizie przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB, której wyniki ministerstwo przesłało nam w załączeniu.
Zarówno odpowiedź, jak i analizę CIOP publikujemy w całości. W analizie jest wskazanie na art. 145. KP, który w obecnym brzmieniu obowiązującym od 5 czerwca 2019 r. stanowi o czasie pracy w warunkach szczególnie uciążliwych:
§ 1.
Skrócenie czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia może polegać na ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.
§ 2.
Wykaz prac, o których mowa w § 1, ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami w trybie i na zasadach określonych w art. 237 z indeksem 11a i art. 237 z indeksem 13a oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.