We wtorek (14 kwietnia) zarząd PGG S.A. zorganizował telekonferencję z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce. Podczas spotkania przedstawicielom strony społecznej zaproponowano zawarcie porozumienia umożliwiającego skorzystanie z ustawy antykryzysowej.
Na podstawie art. 15g ust. 8 ustawy o Covid-19, Polska Grupa Górnicza S.A. chce wprowadzić na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20 proc. Polegać ma ono na wyłączeniu produkcji w jednym dniu tygodnia w kopalniach PGG S.A. Ruch zakładów górniczych w tym czasie ma odbywać się tak samo, jak w dniach wolnych od pracy.
Ograniczenia mają dotyczyć wszystkich pracowników PGG S.A. W czasie obowiązywania porozumienia, wynagrodzenie pracowników zostanie zmniejszone o 20 proc. proporcjonalnie do zmniejszonego czasu pracy. Pozwoli to ubiegać się spółce o dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej w wysokości ok. 70 mln zł.
Równocześnie z powyższymi działaniami przygotowano projekt renegocjacji umów na dostawę usług i sprzętu, w tym ich wartości i czasu wykonywania.
Działania osłonowe pozwolą spółce dostosować się do trudnej sytuacji na rynku spowodowanej epidemią koronawirusa.
– Podczas kryzysu przetrwają ci, którzy potrafią elastycznie dostosować swoje funkcjonowanie do zmieniającej się dynamicznie sytuacji. Taką firmą powinna być Polska Grupa Górnicza S.A. Mamy nadzieję, że pracownicy zrozumieją, że sytuacja firmy jest teraz bardzo trudna, ale dzięki pakietowi działań osłonowych, który wdrożyliśmy, przetrwamy trudny czas. Musimy chronić firmę i przygotować rozwiązania na przyszłość, gdy pokonamy pandemię, a gospodarka znowu przyspieszy – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.
– Ma być 30 godzinny dla dołu i 32 godzinny dla reszty pracowników tydzień pracy. Czyli tydzień z wolnymi piątkami. W zamian za to Zarząd PGG S.A., chce o 20% obniżyć wynagrodzenia. Ma tak być od maja aż do sierpnia br., czyli przez trzy miesiące, choć może i więcej – mówi Ryszard Jędyk, przewodniczący ZOK ZZ „PRZERÓBKA” w PGG S.A., który bardzo krytycznie ocenia tę propozycję tarczy antykryzysowej. Naszym zdaniem porozumienie jest bardzo ogólne.
Mamy wiele pytań i uwag do tego, co zaproponował Zarząd PGG S.A. – mówi Jędyk. Koniecznie należy wyjaśnić, czy wymiar czasu pracy pracowników zostanie obniżony do 80%, czy 50% pełnego wymiaru czasu pracy, gdyż pisze się o możliwości jego dalszego obniżenia do ½ etatu? Przyjmując, że obniżony zostanie wymiar czasu pracy , to jak będzie zaliczany ten okres pracy do okresów emerytalnych? Musimy też mieć wyliczenia obniżenia wynagrodzenia na konkretnych przykładach. Zarówno pracowników etatowych i nieetatowych z uwzględnieniem ich składników wynagrodzenia. Do czwartku związki zawodowe mają przedstawić swe uwagi i wnioski tego porozumienia. Jako ZOK ZZ „PRZERÓBKA” swoje stanowisko wypracujemy w dniu 15.04.2020 r. w trakcie naszego zebrania online.