• pt.. lip 19th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

‼️SPÓR W POLSKIEJ GRUPIE GÓRNICZEJ ROZRASTA SIĘ I MOŻE BYĆ JAK W KAZACHSTANIE⁉️

Byslawluk

sty 5, 2022

W PGG S.A. zamiast porozumie są wciąż nieporozumienia. Wicepremier RP – Jacek Sasin telefonicznie radykalizuje rozmowy. Mówi, że nie ma zgody na kompromisowe żądania związków zawodowych. I chce, aby był kompromis – kompromisu. Na to zaś nie ma i nie może być zgody. Już od 4 stycznia br. wszystkich związków zawodowych działających w PGG S.A., uczestniczyły w popołudniowych negacjach, a nie tylko tzw. piątka. Oto co było w tracie tych rozmów. 

 

W ich trakcie wicepremier był łaskaw telefonicznie oznajmić, iż nie popuści nawet 1%. I to dla pracowników spółki górniczej o najniższych wynagrodzeniach w porównaniu do innych spółek węglowych. Najwyraźniej całkowicie zapominając o tym, że w sierpniu ubiegłego roku rządzący przyznali sobie i to w ekspresowym tempie z dnia na dzień od 40% do 75% podwyżki swych wynagrodzeń i uposażeń.

Dla ciężko pracujących pracowników PGG S.A. tyrających w weekendy, świątki piątki i niedziele nie ma zgody na 1%, a dla rządzących polityków była zgoda na podwyżki od 40 -75%.

W czym rzecz? Obecnie w PGG przeciętne wynagrodzenie (od razu wyjaśniamy, że jest ono brutto i są w nim ujęte wszystkie Nagrody, jak Barbórki i 14-stki oraz węgiel itd.) wynosi 7829 zł.

Związki zażądały wzrostu do 8200 zł, a więc zaledwie o 4,74%. Sasin zaś proponuje 3,47%, czyli o stówkę mniej, a więc 8100 zł.

To zaiste prawdziwe kuriozum, gdyż w zasadzie zgodnie z inflacją podaną oficjalnie przez GUS za listopad 2021 r., wzrost wynagrodzeń powinien być na tym samym poziomie co inflacja, a więc w wysokości 7,8 %. Co oznacza, iż przeciętne wynagrodzenie w PGG S.A. powinno być w roku 2021 w wysokości 8440 zł.

Ceny wszystkiego mocno idą w górę, i jeszcze Polski Ład mocno i dotkliwie miesza oraz obniża zarobki, a także emerytury. Jak tak dalej będzie, to grozi nam scenariusz z Kazachstanu, gdzie protestujący doprowadzili rząd do odejścia, co też się stało, ale i tak zamieszki dalej trwają oraz płoną siedziby urzędów.

W załączeniu komplet informacji z trwającego sporu w PGG S.A., który się rozrasta i najbliższe mediacje zostały zaplanowane z udziałem już 13 central związkowych w dniu 10 stycznia br. w obecności mediatora. Jest nim pani Malwina Strecker radca prawny – zajmuje się głównie sprawami i doradztwem z zakresu prawa pracy, związków zawodowych oraz prawa korporacyjnego.

11 stycznia przeprowadzone zostaną masówki dla załóg kopalń PGG zaś w dniach 12 i 13 stycznia br., odbędzie się referendum strajkowe w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej SA., a od 17 stycznia br. jeżeli nie będzie woli porozumienia, to nastąpi blokada wysyłki węgla do elektrowni z wszystkich kopalń PGG S.A., aż do odwołania.

 

Red.

Dodaj komentarz