Wreszcie po 14 miesiącach, odbyło się długo oczekiwane i wręcz wywalczane, nie tylko przez naszą organizację związkową, ale również przez ZZG w Polsce i samego współprzewodniczący strony związkowej Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników – Wacława Czerkawskiego posiedzenie tego Trójstronnego Zespołu z następującym przyjętym porządkiem obrad:
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
- Aktualna sytuacja w sektorze górnictwa węgla kamiennego.
- Stan realizacji Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego.
- Sytuacja firm okołogórniczych.
- Zakaz importu rosyjskiego węgla.
- Sprawy różne.
W jego trakcie zaraz na wstępie przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA” – Sławomir Łukasiewicz, wniósł poprawkę do ostatniego protokołu zespołu, która został została przyjęta wraz z całym protokołem.
Chodziło o dodanie do protokołu zapytania – czy jest, i jaka jest rola brana pod uwagę oraz miejsce Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w ramach rozmów dotyczących umowy społecznej oraz pomocy publicznej? Uzupełnienie protokołu o to pytanie było konieczne, gdyż w dalszej części protokołu Artur Soboń, odpowiada na to pytanie w swej wypowiedzi zawartej na str. 7, w taki oto sposób, że „Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. nie kończy jeszcze swojej działalności”.
Następnie po serii różnych prezentacji, dotyczących sytuacji w górnictwie i jego otoczeniu, które przedstawił Piotr Pyzik – Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Mirosław Skibski – Dyrektor Katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Piotr Dziadzio – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, powiedział wprost, czego oczekujemy, jako strona społeczna:
– Niezwłocznego i całkowitego odejścia od wszelkich zamiarów oraz ustaleń dotyczących redukcji zdolności produkcyjnych górnictwa węgla kamiennego, w tym także od realizacji „Umowy społecznej” i jej notyfikacji w zakresie likwidacji kopalń i bloków energetycznych opartych na węglu.
– Równocześnie domagamy się opracowania i wprowadzenia nowego podejścia do funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz energetyki konwencjonalnej wraz z systemem wsparcia
na rzecz zwiększenia produkcji węgla i stali oraz wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej opartej na węglu z uwzględnieniem wzrostu zatrudnienia i płac, poprawy bezpieczeństwa pracy, dokapitalizowania parku maszynowego, a także rozwoju i budowy nowych kopalń, elektrowni węglowych i ciepłowni.
Także nasze oczekiwania zapisane zostały na czacie tej wideokonferencji, co ukazują i potwierdzają poniższe zrzuty ekranu.
Na pierwszy zrzucie jest widoczny prezes Janusz Olszowski i Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej, który krytycznie odniósł się do zapisów umowy społecznej, w zakresie pomijania ważnego partnera strony społecznej, jakim jest GIPH będąca również przedstawicielem górniczych pracodawców, a On sam jest w gwoli ścisłości jest współprzewodniczącym TZ ds. BSG.
Na drugim planie jest Sławomir Kozłowski – przewodniczący NSZZ „Solidarność” JSW S.A., który w pełni poparł nasze zdanie, że trzeba odmłodzić i wzmocnić strukturę zatrudnienia w Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla (ZPMW), poprzez przyjmowanie w ZPMW młodych i zdolnych ludzi, nie tylko do obsługi, ale także do remontów i ich zabezpieczenia, a więc spawaczy, ślusarzy i elektryków. Dodając, że trzeba do tego odpowiednich środków finansowych, czyli kasy, aby ich przyciągnąć i utrzymać w tej robocie. Z czym w zupełności się zgadzamy i takie stanowisko całkowicie popieramy.
Na pytanie zadane w części dotyczące realizacji pkt 4 przyjętego porządku obrad TZ ds. BSG przez Sławomira Łukasiewicza:
– Jak można coś realizować, co jeszcze nie weszło w życie, gdyż do tej pory od maja 2021 r. nie ma zgody KE na całościowy system wsparcia dla górnictwa?
Pojawiła się widoczna u Pana Ministra Piotra Pyzika – Wiceministra Aktów Państwowych i zarazem współprzewodniczącego TZ ds. BSG reprezentującego stronę rządową i u innych członków zespołu konsternacja, zakończona prośbą o powtórzenie pytania.
Co z wielką przyjemnością uczynił przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA”, cytując przy tym treść rozdziału siódmego umowy społecznej, który brzmi:
Łukasiewicz, kończąc cytowanie w/w fragmenty z umowy społecznej, również zwrócił uwagę, że:
– Dziś kiedy mamy wojnę na Ukrainie i kryzys energetyczny, to mamy do czynienia z koniecznością zastosowania się do pkt 3 rozdziału VII w/w umowy, a więc konieczności dokonania zmian w systemie wsparcia z powodu wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, które są związane z wojną na Ukrainie, która wszystko zmienia. A tym samym zamiany systemu wsparcia z redukcji produkcji węgla na wzrost jego produkcji. Zgadzając się z tym, że zawarta umowa społeczna, jest wartością samą w sobie, ale należy dokonać rewizji jej zapisów oraz wprowadzić stosowne korekty.
Ponadto przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA”, mówił także o:
– geopolitycznych uwarunkowaniach związanych z trwającą od 24 lutego br. wojną na Ukrainie, w której Niemcy otwarcie mówią, że w sytuacji zagrożenia egzystencjalnego, odłożyli na bok frazesy o zielonej energii i dekarbonizacji oraz podjęli w marcu br. decyzję o reaktywacji kopalń i elektrowni węglowych, co wcześniej, jeszcze przed wojną zapowiadał prezes firmy HMS Bergbau, która zamierza wybudować nową kopalnię węgla w Polsce, a konkretnie w Orzeszu. Projekt ten ma według słów prezesa tej spółki według cen z roku 2020 był wart 900 mln zł, i zapewnić ma 1000 miejsc pracy oraz przynieść Polsce w podatkach i opłatach nawet 300 mln zł rocznie,
– konieczności zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, i zakładowych układów, dzięki czemu uregulowane zostaną w sposób jednolity wszystkie sprawy pracownicze, do czego z resztą wzywa Państwowa Inspekcja Pracy, największego górniczego pracodawcy, jakim jest Polska Grupa Górnicza S.A.
– zasadności odzyskania obowiązujących koncesji na wydobywanie węgla, od kopalń które zostały przekazane do SRK S.A. na przykład KWK „Krupiński”, „Makoszowy”, itd.
– przyznania prawa do odpraw jednorazowych pieniężnych (JOP) dla pracowników, którzy przeszli wraz z likwidowanymi kopalniami lub ich zorganizowanej części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w latach 2015 – 2020, a w szczególności tych legitymujących się długoletnim stażem pracy, często 40 – letnim, którym niestety odmawia się obecnie takiego prawa, mówią, że nie mogą otrzymać JOP, a równocześnie innym osobom po zaledwie przepracowanym roku pracy JOP się przyznaje i wypłaca,
– zaprzestania łamania regulaminu zespołu, a w szczególności jego § 9 ust. 3, który stanowi o konieczności cyklicznego zwoływania i spotykania się TZ ds. BSG, co najmniej raz na 3 miesiące.
Minister Pyzik, mówił, iż pochyli się nad tymi tematami i zapewnił, że zespół będzie się odbywał zgodnie z regulaminem raz na kwartał, po czym uzgodnił termin kolejnego posiedzenia TZ ds. BSG, który ma się odbyć również w formie wideokonferencji w dniu 4 lipca br.
Red.