CO ZROBIŁ SENAT RP Z „TARCZĄ”, CO UCHWALIŁ I JAKIM STOSUNKIEM GŁOSÓW, TU WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU.

slawluk
Odwiedzona strophna: 566
0 0
Czas czytania:1 Minut

Senat RP zakończył obrady poświęcone tzw. „Tarczy antykryzysowej”, proponowanej przez rząd. W ramach  walki z pandemią koronawirusa „Tarcza” ma zminimalizować negatywne skutki gospodarcze, społeczne, zdrowotne i socjalne. Wobec wielu uwag i głosów krytycznych, co do dotychczasowego kształtu „Tarczy”, kierowanych między innymi przez naszą organizację związkową, udało się w Senacie RP, wnieść i przyjąć kilka ważnych poprawek, które i tak są kroplą w morzu oczekiwań strony społecznej. Oto co pisaliśmy do Marszałka:
1. Zagwarantowane zostało ustawowe prawo dostępu do testów personelowi medycznemu, farmaceutom, wszystkim, których praca wymaga stykania się z wieloma ludźmi oraz zwykłym obywatelom, chcącym po prostu sprawdzić, czy nie są bezobjawowymi nosicielami wirusa.
2. Z przyznanych Polsce środków europejskich ma być utworzony 20-miliardowy fundusz, ratujący ochronę zdrowa przed zapaścią.

3. Podniesiony został wiek dzieci, przy którym przysługuje zasiłek z powodu zamknięcia szkół z 8 do 12 lat.
4. Dla ratowania miejsc pracy wprowadzone zostały bardziej skuteczne formy wsparcia przedsiębiorców.
6. W firmach, które ponoszą straty, państwo ma pokryć 75 % wysokości wynagrodzeń, co ma uchronić pracowników przed głodowymi płacami i przed ryzykiem masowych zwolnień.
7. Z ustawy wykreślono kilka niekonstytucyjnych przepisów, które wywołały powszechny sprzeciw, jak zmiany dotyczące Kodeksu wyborczego oraz Rady Dialogu Społecznego. Senat stanął na stanowisku, że ustawy, które mają poprawić los naszych rodaków, nie mogą jednocześnie służyć do załatwiania doraźnych celów politycznych.
 

W ten sposób wciąż niedoskonałą i dziurawą tarczę przygotowaną przez rząd trochę się zmieniło, ale wciąż koszty kryzysu przerzuca się na obywateli, a naszym zdaniem państwo i banki mają pokryć w 100% koszty kryzysu, gdyż to państwo każe siedzieć w domu, zabrania wychodzenia itd., a banki mają ogromne rezerwy i zyski, które należy muszą być wykorzystane dla powstrzymywania negatywnych społecznych i ekonomicznych skutków pandemii.Teraz „Tarcza” trafi do Sejmu, i ciekawe przyjmie on poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu, czyli dziś. Z pewnością będziemy kontynuować nasze wysiłki i zgłaszać kolejne inicjatywy ustawodawcze przynoszące jeszcze większą ulgę obywatelom w trudnych czasach epidemii, w tym dla nas inicjatywną najbardziej pożądaną, a mianowicie ustanowienie emerytur stażowych. Tego tematu nie odpuścimy, aż do zwycięskiego doczekania się wreszcie wejścia w życie tej ustawy.Senat RP w swej misji stanowienia dobrego prawa zawsze stoi i będzie stał na straży bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i socjalnego Polek i Polaków. W chwili pandemii jest ono zagrożone. Dlatego cały potencjał finansowy, intelektualny, organizacyjny i legislacyjny państwa powinien być jednoznacznie skoncentrowany na walce z tym strasznym wyzwaniem, które dotknęło nasz kraj i cały świat.

Oto nasze pismo do Marszałka Senatu RP, a poniżej cały zapis 8. posiedzenia w formie porządku obrad, dokumentów, tekstów porównawczych, ekspertyz i opinii, a także zapisów video:

8. posiedzenie Senatu RP X kadencji

30 – 31 marca 2020 r.

Zapis video 8. posiedzenia Senatu część 1.

Zapis video 8. posiedzenia Senatu, część 1., sala 182

Zapis video 8. posiedzenia Senatu, część 1., sala 217

Zapis video 8. posiedzenia Senatu, część 2

Zapis video 8. posiedzenia Senatu, część 2., sala 182

Zapis video 8. posiedzenia Senatu, część 2., sala 217

 

1. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19Senat 31 marca 2020 r. wprowadził poprawki (10) do ustawy
Druki sejmowe:301301 A
Druki senackie:9494 A
Opinie/materiały/ekspertyzy:materiał porównawczy
Uchwała: 094uch.pdf
2. Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustawSenat 31 marca 2020 r. wprowadził poprawki (81) do ustawy
Druki sejmowe:299299 A
Druki senackie:9696 A96 B96 Z
Opinie/materiały/ekspertyzy:materiał porównawczy
Uchwała: 096uch.pdf
3. Ustawa o zmianieustawy o systemie instytucji rozwojuSenat 31 marca 2020 r. wprowadził poprawkę (1) do ustawy.
Druki sejmowe:302do druku 302
Druki senackie:9595 A95 B95 Z
Opinie/materiały/ekspertyzy:Opiniamateriał porównawczy
Uchwała: 095uch.pdf

 

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

TARCZA ANTYKRYZYSOWA. PRZEWODNIK PO ROZWIĄZANIACH DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACOWNIKÓW

Kto może dostać dofinansowanie do wynagrodzeń, jakie warunki należy spełnić, żeby dostać pożyczkę, co z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Przygotowaliśmy przewodnik po najważniejszych rozwiązaniach dla przedsiębiorców i pracowników, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych […]