• czw.. maj 30th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

EMERYTUR STAŻOWYCH NIE ODPUSZCZAMY I PREZYDENTA RP – ANDRZEJA DUDY ZA DWUKROTNE SŁOWO DANE – TRZYMAMY!

Byslawluk

wrz 27, 2020

Przypominamy, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych organizuje we wtorek 29 września 2020 roku przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie wydarzenie w sprawie emerytur stażowych – będzie nim publiczne czytanie Prezydentowi RP noweli ,,Łysek z pokładu Idy”. W ten sposób OPZZ wraz z aktywną grupą społecznościową „Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda”, chce kolejny raz przypomnieć Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie o złożonej przez niego zarówno w roku 2015, jak i 2020, wciąż niezrealizowanej, obietnicy dotyczącej wprowadzenia dla osób z długim stażem ubezpieczeniowym możliwości przejścia na emeryturę.

Odczytywanie przez związkowców z długim stażem pracy fragmentów noweli pt. „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka, jest nawiązaniem do wydarzenia, jakim jest organizowana w każdym roku akcja propagowania literatury polskiej, tzw. Narodowe Czytanie. Podczas Narodowego Czytania w dniu 5 września 2020 roku Prezydent czytał rodakom „Balladynę” Juliusza Słowackiego, my z kolei przeczytamy Prezydentowi pouczającą nowelę o tym, że po ciężkiej, wieloletniej pracy należy się wytchnienie na emeryturze.

Ważnym elementem wydarzenia będzie złożenie przez OPZZ w Kancelarii Prezydenta petycji na rzecz ustanowienia emerytur stażowych wraz z egzemplarzem noweli „Łysek z pokładu Idy”.
W tej sprawie OPZZ skierowało do Prezydenta wniosek o przyjęcie delegacji OPZZ. Mamy informację, że 

Pan Prezydent delegację OPZZ przyjmie, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość i bliskie jest to, co mówi przewodniczący ZZ „Przeróbka” – Sławomir Łukasiewicz. Jego zdaniem:
-I tak zwyciężymy, i emerytury stażowe do ustanowienia i wejścia w życie doprowadzimy. Choć jest nas niewielu, to jednak dla tak wielu robimy co możemy, bo wiemy, że zwycięzcy robią to, czego przegranym się robić nie chce.

GDZIE NASZE OBIECANE EMERYTURY?
Weź udział we współorganizowanym przez OPZZ wydarzeniu w dniu 29 września 2020 r. pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie o godz. 14.00 na rzecz przypomnienia Prezydentowi RP, o wciąż niezrealizowanej obietnicy ustanowienia emerytur stażowych, a polegającej na wspólnym czytaniu noweli ,,Łysek z pokładu Idy”, wskazując na bardzo wymowny fakt, że nawet koń doczekał się emerytury, a ubezpieczonych w Polsce o długoletnim stażu pracy nadal zmusza się do pracy, często aż do śmierci.

„Pacta sunt servanda” – Panie Prezydencie RP, doktorze prawa! Krótka historia o obiecanych, ale wciąż nie zrealizowanych emeryturach stażowych.

Oczywiście wszystkich zachęcamy udziału we współorganizowanym przez OPZZ wydarzeniu w dniu 29 września 2020 r. pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie o godz. 14.00 na rzecz przypomnienia Prezydentowi RP, o wciąż niezrealizowanej obietnicy ustanowienia emerytur stażowych, a polegającej na wspólnym czytaniu noweli ,,Łysek z pokładu Idy”, wskazując na bardzo wymowny fakt, że nawet koń doczekał się emerytury, a ubezpieczonych w Polsce o długoletnim stażu pracy nadal zmusza się do pracy, często aż do śmierci.


Zanim jednak o pouczającej historii, to zapraszam wszystkich chcących wziąć udział w jej odczytaniu 29 września 2020 r. do kontaktu ze mną, gdyż szykujemy się do wyjazdu na to wydarzenie do Warszawy, i w zależności od liczby chętnych, zorganizujemy tyle autokarów ile będzie potrzeba, aby zachowany został reżim sanitarny. Zainteresowanych zatem proszę o kontakt w najprostszy sposób, a mianowicie w formie komentarza pod tym wpisem.

„Łysek z pokładu Idy”

Głównym bohaterem opowiadania jest Łysek – gniady koń pociągowy, wykorzystywany do pracy w kopalnianych szybach. Poznajemy go akurat w momencie, gdy czeka na zwiezienie do podziemnych korytarzy. Swoim wyglądem wzbudza zachwyt pracujących w kopalni górników.
W końcu Łysek zostaje zaciągnięty do pracy przy kolejce przewożącej węgiel przejściem, które górnicy nazywają „pokładem Idy”. Towarzyszy mu niejaki Kubok, z którym Łysek prowadzi niekiedy nawet „rozmowy”. Kubok za miesiąc ma przejść na zasłużoną emeryturę.
Górnik widzi w Łysku pracowitego i niezwykle mądrego kompana, świetnie rozumiejącego jego gadaninę. Dowodem tego jest fakt, że bystry koń często potrafi wyrażać własne zdanie odpowiednim parsknięciem lub rżeniem.
Inni górnicy również darzą Łyska dużą sympatią – cenią jego pracowitość i po pewnym czasie staje się on ich ulubieńcem. Dlatego chętnie częstują go różnymi smakołykami, czym starają się wynagrodzić mu ciężką pracę oraz ofiarowywaną pomoc.
Niestety po pewnym czasie Łysek zaczyna słabnąć, a transportowanie węgla sprawia mu coraz więcej trudności. Kubok zauważa nawet, że na oczach zwierzęcia utworzyło się bielmo na skutek nieustannego przebywania w kopalnianych ciemnościach. Górnik mówi o tym przełożonym i poleca im, aby niezwłocznie wywieźli konia na powierzchnię.
Był to jedyny sposób, dzięki któremu można było ocalić jego słaby wzrok. Wydobycie konia z kopalni okazuje się jednak niemożliwe, gdyż wąski korytarz nie może go pomieścić. Dlatego Łysek musi zostać na pokładzie Idy. Staje się jednak z każdym dniem coraz słabszy, czym wzbudza współczucie Kuboka.
Niedługo potem w kopalni ma miejsce wypadek, na skutek którego Kubok zostaje uwięziony pod zawalonym stropem. Jednak i tym razem Łysek nie zawodzi i okazuje się wiernym towarzyszem – wytężając wszystkie swoje siły, wyciąga kompana spod gruzów, tym samym ratując mu życie.
W podzięce za ten heroiczny czyn załoga kopalniana decyduje się na przebudowanie wąskiego korytarza i umożliwienie Łyskowi opuszczenie kopalni. Na zewnątrz czeka już na niego ukochany Kubok i od tej pory Łysek może przejść na zasłużony odpoczynek.

Dlatego przypominamy i pytamy Pana Prezydenta RP – Andrzeja Dudy: 

– Panie Prezydencie, gdzie są obiecane emerytury stażowe!?

 

 

Tutaj także o emeryturach stażowych i sprawiedliwej redystrybucji dochodu narodowego w audycji pt.: Miliarderzy zarabiają nawet na pandemii, a my pracownicy tracimy”, w Radiu TOK FM.

 

 

Dodaj komentarz