• czw.. maj 30th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

GÓRNICTWO WĘGLA KAMIENNEGO WPŁACIŁO W LATACH 2013 – 2019 PONAD 45 MLD ZŁ NALEŻNYCH PŁATNOŚCI PUBLICZNOPRAWNYCH.

Byslawluk

cze 20, 2020

Z otrzymanego materiału prezentowanego w trakcie posiedzenia Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS w dniu 18 czerwca 2020 r. na zasadzie online – Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącą sytuacji w górnictwie węgla kamiennego – wynika, że górnictwo węgla kamiennego wpłaciło w formie obciążeń z tytułu należnych płatności publicznoprawnych w latach 2013 – 2019 ponad 45 mld zł.

ℹ️ #górnictwo
ℹ️ #węgiel
ℹ️ #podatki
ℹ️ #górnicy
ℹ️ #praca

Warto podkreślić, iż to właśnie z inicjatywy OPZZ obradował o górniczych i energetycznych problemach Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego online 18 czerwca 2020 r. Na swym posiedzeniu omówił zagrożenia i skutki spowolnienia gospodarczego dla górnictwa i energetyki w Polsce oraz przeanalizował działania rządu w zakresie opracowania strategii energetycznej Polski.

Górnicza tematyka został zainicjowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pismem 26 maja br. Zgodnie z deklaracjami ministrów oczekujemy reaktywacje prac trójstronny Zespołów górniczych i energetycznych oraz czekamy na obiecany program dla górnictwa, który ma zostać przestawiony do końca lipca br. oraz na strategiczną „Politykę energetyczną Polski do roku 2040” która ma zostać opracowana do końca roku.

W posiedzeniu stronę rządową reprezentowali:

Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, główny geolog kraju; Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej; Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. górnictwa węgla kamiennego – Jonasz Drabek. 

Stronę OPZZ, obok stałych członków Zespołu: Dariusza Potyrały i Mirosława Grzybka, reprezentowali członkowie branży OPZZ „Górnictwo i Energetyka” w tym Sławomir Łukasiewicz.

Z przedstawionego materiału przez Jonasza Drabka w trakcie posiedzenia Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS wynika, że górnictwo węgla kamiennego wpłaciło w formie obciążeń z tytułu należnych płatności publicznoprawnych w latach 2013 – 2019 ponad 45 mld zł.

Z kolei na przestrzeni lat 2015 – 2019 otrzymało dotacji na zadania wynikające z ustawy w wysokości – 4,7 mld zł, natomiast w tym samym okresie wpłaciło 31,4 mld zł, a więc różnica pomiędzy dotacjami a wpłatami wynosi – 26,69 mld zł.

– Taka jest prawda, którą można zobrazować ciężkością tych pieniędzy w tonach – mówi Sławomir Łukasiewicz, i dodaje.

Otóż przyjmując, że 1.000.000 zł to:
10.000 banknotów o nominale 100 zł spakowanych przez NBP w 100 paczkach po 100 sztuk każda, to waga tak zapakowanego miliona złotych wynosi – 9,3 kg.

– A, zatem 45 mld zł to 450000,00 milionów, które mnożymy przez 9,3 kg, daje nam blisko 420 tys. ton banknotów 100 złotówek.

Porównując owe tony pieniędzy do jednego urządzeń bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego, jakim jest koparka o symbolu: SchRs 4000.50 (K44), druga co do wielkości w Europie, to:

– gdyby dwie takie koparki ustawilibyśmy na sobie to… przewyższyłyby największą z piramid egipskich – piramidę Cheopsa. Wysokość górniczego olbrzyma to aż 77 metrów.

Imponuje również jej masa całkowita, która wynosi ponad 7 tys. ton, co równałoby się liczbie 180 załadowanych Tirów.

Długość olbrzyma, wynoszącą ponad 200 metrów, można natomiast przyrównać do 20 autobusów volvo ustawionych jeden za drugim.

W tych ciężkich pieniądzach, które odprowadza górnictwo w wysokości ponad 45 mld zł o wadze 420 tys. ton banknotów 100 zł jest zatem 60 takich koparek, a tym samym 10,8 tys. załadowanych Tirów.

Dodaj komentarz