• czw.. maj 30th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

JEST POROZUMIENIE W PGG S.A.

Byslawluk

maj 8, 2020

Porozumienie ma obowiązywać już od miesiąca maja, a więc 14 i 15 maja oraz 22 i 29 maja będą dniami przestojowymi, a czyli za wyjątkiem drugiego tygodnia maja w każdym tygodniu dniami przestojowym mają być piątki. Przy czym mogą być w zależności od potrzeb i danej specyfiki poszczególnych zakładów ustalone inne dni np. środy.

W przeliczeniu na godziny, to wymiar tygodniowego czasu pracy dla pracowników zatrudnionych pod ziemią będzie wynosił 30 godzin, a dla pozostałych pracowników 32 godziny tygodniowo.

Zasada jest taka, że jak ktoś będzie pracował w dzień ustalony wolny, to musi zgodnie z obniżonym wymiarem czasu pracy mieć na przykład w kolejnym tygodniu 2 dniówki wolne bezpłatne. Innymi słowy wymiar czasu pracy jest skrócony o 20%, czyli do 80% i tym samym zmniejszy miesięczna wysokość wynagrodzenia dla pracownika o jeden dzień przestojowy bezpłatny, czyli do 80 procent.

I co ważne do 10 czerwca br. ma być przedstawiona program dalszego funkcjonowania PGG S.A. do końca 2020 r. W realiach politycznych może to oznaczać, że również do 10 czerwca br. zostaną przeprowadzone wybory, gdyż wszystkie plany likwidacji poszczególnych kopalń są najwyraźniej objęte ciszą wyborczą.
– Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda daje nam możliwość skorzystania w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej – skomentował po podpisaniu porozumienia Tomasz Rogala, prezes PGG.

„Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG S.A. uzasadniono w dokumencie spadkiem obrotów gospodarczych, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii COVID-19. Na podstawie art. 15g ust. 11 ustawy z 2 marca 2020 r. o COVID-19 spółka będzie mogła zawnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznie dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Efekt ekonomiczny całego pakietu osłonowego w PGG S.A. szacowany jest na 195 mln zł miesięcznie” – zaznaczono w komunikacie spółki.

 

OTO TREŚĆ CAŁEGO POROZUMIENIA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI:

Dodaj komentarz