• wt.. cze 25th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

NASZE STANOWISKO NA SPOTKANIE Z WICEPREMIEREM RP – JACKIEM SASINEM

Byslawluk

kwi 21, 2020

Dziś 21.04.2020 r.  o godz. 12 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawa, przy ul. Limanowskiego 23 prowadzone są rozmowy  przedstawicieli trzynastu central związkowych z Polskiej Grupy Górniczej S.A. z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem oraz prezesem spółki. Rozmowy będą dotyczyły wypracowania programu ratunkowego dla PGG. Niemniej jednak na te rozmowy przygotowaliśmy nasze stanowisko kierowane na ręce wicepremiera, w którym przypominamy, że w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. [PGG S.A.] i organizacje związkowe działające w PGG S.A. porozumiały się dwa miesiąca temu tj. 20 lutego 2020 r. w sprawie powstrzymania spadku realnych wynagrodzeń w PGG S.A. oraz rozpoczęcia dyskusji nad systemową reformą sektora węgla kamiennego i energetyki.

Strony tego porozumienia z Pańskim udziałem ustaliły podjęcie działań w zakresie ograniczenia importu węgla kamiennego do Polski oraz przyśpieszenie wywozu zapasów węgla kamiennego zgromadzonych na składach przy kopalniach. Dzięki czemu udało się Panu zażegnać wzrastającą skalę zatargu zbiorowego, który doprowadził do zawieszenia trwającej w PGG S.A. akcji protestacyjno – strajkowej, będącej na etapie mającego się odbyć w dniu 25 lutego br. referendum strajkowego oraz wielkiej górniczej manifestacji w Warszawie, planowanej na 28 lutego br.
W trakcie tych negocjacji ustalono i zapisano w oficjalnym komunikacie, że do 21 kwietnia 2020 r. dojdzie do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych z przedstawicielami górniczych central związkowych, na którym strony przedstawią swe koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki. Dzisiejsze spotkanie w Warszawie z Pana zaproszenia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z udziałem liderów związków zawodowych działających tylko w PGG S.A. jest zatem jedynie częściową realizacją tych ustaleń z 20 lutego br., i dlatego uprzejmie Panu przypominamy, co wówczas Pan oświadczył:

– Jesteśmy zadowoleni z zawarcia kompromisu, który otwiera drogę do dalszych rozmów na temat zmiany modelu funkcjonowania sektora górniczego. Z satysfakcją stwierdzam, że strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską.

Całość naszego 9 stronicowego wystąpienia zamieszczamy poniżej. Przed tym jednak wyjaśniamy, że z zaproszenia na to spotkanie wynika, iż jego tematem będzie sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej i perspektywy dalszego funkcjonowania spółki. Ze względu na stan epidemii w Polsce na spotkanie zaproszono do osobistego udziału wyłącznie Panów Przewodniczących z PGG S.A. – napisał w piśmie do liderów trzynastu central związkowych wicepremier Jacek Sasin.

Wśród zaproszonych związkowców jest przewodniczący ZOK ZZ „PRZERÓBKA” PGG S.A. – Ryszard Jędyk, który przed spotkaniem powiedział nam:

– Mamy do czynienia z dziwną sytuacją, z której wynika, że aby skorzystać z tarczy to trzeba ograniczyć wymiar czasu pracy i obniżać wynagrodzenia, a przecież powinno być dane wsparcie ze strony państwa dla zachowania zdolności i płynności finansowej, ażeby do zwolnień i ograniczeń czasu pracy i wynagrodzeń nie dochodziło.

W spotkaniu udział biorą: Sebastian Czogała, przewodniczący ZOK ZZG w Polsce PGG; Jerzy Demski, przewodniczący ZOK Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy PGG; Artur Domowicz, przewodniczący ZOK Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce przy PG; Bogusław Hutek, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność” PGG; Ryszard Jędyk, przewodniczący ZOK ZZ „Przeróbka” PGG; Marek Klucewicz, przewodniczący ZOK ZZ „Kontra” przy PGG; Grzegorz Pazdur, przewodniczący ZOK ZZ Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce przy PGG; Mirosław Pukas. przewodniczący MDZ „Kadra XXI” Górnictwo; Przemysław Skupin, przewodniczący KZ WZZ „Sierpień 80” w PGG; Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ „Kadra” Górnictwo; Jakub Szendera, przewodniczący Zarząd Zakładowy ZZJG przy PGG; Sylwester Śpiewak, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność 80” RP przy PGG; Andrzej Wanio, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność 80” przy PGG.

 

 

 

Dodaj komentarz