• czw.. maj 30th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

O KLIMACIE Z MIEJSCAMI PRACY I WZROSTEM GOSPODARCZYM SIĘ MILCZY…

Byslawluk

mar 28, 2021

Nie wiedzieć czemu milczy się w środowisku górniczo – energetycznym o tym, że Prezydent Andrzej Duda jest zaproszony przez Prezydenta USA – Joe Bidena, jako jeden z 40 przywódców, do udziału w szczycie w sprawie klimatu i poproszony o wystąpienie nt. łączenia polityki klimatycznej z tworzeniem miejsc pracy i wzrostem gospodarczym = sprawiedliwa transformacja to polska marka. O tym zaproszeniu poinformował Pan Krzysztof Szczerski, minister Prezydenta na Twitterze 27 maca br.

 


Zastanawiające jest zatem, z czym Pana Andrzej Duda pojedzie do USA, szczególnie jeśli chodzi: „more ambitious climate action”? Być może powie, że jest podpisana wielka „Umowa społeczna…”, która likwiduje najważniejszą w Polsce branżę, albo poinformuje, że wydobycie węgla w Polsce spada, bo trzeba miliony ton sprowadzać z Rosji, a może wyjaśni dlaczego następuje rozbiórka wież węglowych 5 generacji w Ostrołęce, aby w ich miejsce postawić instalację gazową, ażby produkować w niej energię z Rosyjskiego gazy, przesłanego nam Niemiecką rurą, i dlaczego nie będzie ona produkowana z gazu łupkowego ze USA?

Przy czy cało to zdanie: „I look forward to hearing your plans for delivering more ambitious climate plans”, znaczy mniej więcej, że oczekuję ogarnięcia i przyspieszenia planów odejścia od węgla, i będę Cię o to pytał gdy się zobaczymy.

Przypominamy Panu Prezydentowi, co ma powiedzieć, aby nie było znowu, tak jak to ma miejsce przy obiecanych emeryturach stażowych. Owe słowa wypowiedziane zostały dzień po przemówieniu inaugurującym konferencję klimatyczną COP24 w Katowicach:

– Proszę się nie martwić. Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo, bo zbyt wielką mamy w nim tradycję – choćby tego święta św. Barbary, Waszej Barbórki, której zwyczaje wpisane są na listę naszego dziedzictwa kulturowego. Ale przede wszystkim są państwo absolutnie branżą strategiczną, która stanowi fundament naszej gospodarki. I musi być zachowana – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do górników obchodzących święto Barbórki.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda nawiązał także do odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego.

– To właśnie dlatego powiedziałem wczoraj w czasie mojego wystąpienia otwierającego szczyt COP24, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że nie będzie się to zmieniało – ona nadal będzie się opierała na węglu. Oczywiście będziemy realizować miks energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie. I nawet najbardziej ostrożni wezwani wczoraj przez media specjaliści mówili, że jest go na co najmniej 35-40 lat wydobycia – tego, który można wydobyć taniej, a na 200 lat tego, który w ogóle mamy. To nasz wielki skarb, mamy największe zasoby w Europie – powiedział Andrzej Duda.

– Jesteśmy organizatorem COP24, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę, w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce, nie nasze, polskie interesy – dodał.

Prezydent mówił, że trzeba realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie „dbać o interesy państwa i społeczeństwa”.

– Nie będę tutaj debatował ani dyskutował z naukowcami, jaki jest rzeczywisty wpływ człowieka na otaczający nas świat, przede wszystkim myślę tu o klimacie. Ale jedno jest pewne: jeżeli możemy prowadzić do tego, że – jako ludzie – będziemy wywierali mniejsze skutki na klimat i otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą, to tym lepiej. Ale musimy prowadzić mądrą politykę. Dlatego jako jedną z deklaracji tego szczytu klimatycznego zaproponowaliśmy „Just Transition”, mówiącą o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata – w sensie przemysłowym – aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat – powiedział prezydent.

– To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społeczeństw, dbałość o ludzi, miejsca pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością. To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę – stwierdził.

Podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach prezydent stwierdził w przemówieniu otwierającym konferencję, że „użytkowanie własnych zasobów naturalnych, czyli w przypadku Polski węgla, i opieraniu o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu”.

TUTAJ CAŁE WYSTĄPIENIE:

Dodaj komentarz