• sob.. cze 15th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

STOP PRACY AŻ DO ŚMIERCI. ŻĄDAMY EMERYTUR STAŻOWYCH!!!

Byslawluk

kwi 21, 2021

Wielu z nas ma w pamięci i słyszy, a nawet nuci te słowa: „40 lat minęło jak jeden dzień, już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz” –  słowa z tytułowej piosence do kultowego serialu „Czterdziestolatek”, które śpiewał Andrzej Rosiewicz. Niestety, nie dotyczy to emerytury, bo każdy rok dodatkowo to już dalej niż bliżej. Dla wielu oznacza to dożywocie w wyniszczającej zdrowie pracy. Aby to zmienić trzeba nam: 

1 MAJA 2021 ROKU W WARSZAWIE POWIEDZMY RAZEM GŁOŚNO I WYRAŹNIE:

STOP PRACY AŻ DO ŚMIERCI.
ŻĄDAMY EMERYTUR STAŻOWYCH!!!
My Polscy pracownicy z różnych zakładów, zaharowani ponad miarę pracą znacznie dłuższą i w gorszych warunkach od standardów unijnych, zarówno o długoletnim stażu pracy,

jak i młodzi pracownicy wchodzący na rynek pracy, walczący o godziwe i rejestrowalne zatrudnienie z oskładkowanym wynagrodzeniem, idący codziennie w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 do roboty, patrząc śmierci prosto w oczy, którzy:

 

• dłużej pracują nawet od Japończyków uważanych za największych pracoholików,
• rocznie przepracowują ponad 2100 godzin,
• przez okres 40 lat pracy składkowej przepracowują 10 lat więcej od pracowników UE.
• w porównaniu z pracownikami innych krajów UE, przepracowują w okresie 40 lat nawet 6000 godzin więcej,
• mają średnią lat życia w przypadku kobiet o 2 lata, a w przypadku mężczyzn o 5 lata krótszą niż wynosi średnia w UE i dożywają przez to zaledwie odpowiednio do 81 i 73 lat, zamiast 83 i 78 lat,
• mają sumę nagromadzonych składek na swych kontach emerytalnych łącznie z kapitałem początkowym szacowaną od 200 do 280 mld zł,
• wiedzą, że tylko w roku 2020 spadła ich liczba lat dożycia wyrażona liczbą miesięcy
dla 60 latków o ponad 13 miesięcy, a w przypadku 30 latków o ponad 15 miesięcy,

• mają świadomość swego znacznie gorszego stanu zdrowia od pracowników, zatrudnionych w innych krajach UE, a mających prawo do emerytur stażowych,

 

– STANOWCZO DOMAGAMY SIĘ OD PREZYDENTA RP, PREMIERA RP, MARSZAŁKA SEJMU I SENATU RP, PILNEGO USTANOWIENIA W POLSCE OBIECANYCH EMERYTUR STAŻOWYCH BEZ WZGLĘDU NA WIEK ŻYCIA PO PRZEPRACOWNIU 35 LATACH PRACY W PRZYPADKU KOBIET I 40 LATACH PRACY W PRZYPADKU MĘŻCZYŹ.

Dlatego oprócz pisania różnych pism, próśb i wniosków oraz petycji, na które rządzący sprawujący władze udzielają zdawkowych odpowiedzi, które sprowadzały się do jednego: „Spadajcie na drzewo i do roboty, a jak się nie podoba to weźcie kredyt i zmieńcie pracę”.
Mamy pełne i niezbywalne prawo do upominania się o ustanowienie emerytur stażowych.
Dość udowadniania, że nie jesteśmy końmi, które żyją dopóki pracują. W obecnych okolicznościach praca tych, którzy ją zaczęli w wieku lat 18-20 oznacza pracę aż do śmierci.
Musimy to głośno i publicznie wyrazić właśnie 1-go maja, w dzień Międzynarodowego Święta Ludzi Pracy, który jest najlepszą okazją, żeby zamanifestować nasze żądanie, tak jak to zrobili robotnicy w Chicago, którzy wyszli na ulice właśnie 1-go maja 1886 roku, gdy skutecznie zawalczyli o ludzkie warunki pracy.
Związek Zawodowy „Przeróbka”, wzywa zatem do udziału w pikiecie organizowanej na rzecz ustanowienia emerytur stażowych, która:
odbędzie się 1 maja 2021 r. o godz. 12.00 pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie,
• organizatorami pikiety są ZZ „Przeróbka” oraz społeczna grupa gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda?
• udział i wsparcie pikiety zapowiedziały: OPZZ, ZZG, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz najnowsza inicjatywa Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich,
• zapewniamy transport do Warszawy i z powrotem.

Równocześnie informujemy, że ZZ „Przeróbka” postanawia podjąć wszelkie formy walki o emerytury stażowe, włączając w to nawet ekstremalne formy protestu ze strajkiem głodowym włącznie, bo niesprawiedliwość wobec długoletnich pracowników w trudnych warunkach pracy, którzy nie mogą cieszyć się „samorealizacją i rozwojem zawodowym”, prowadzi tylko do utraty życia i zdrowia w pracy.

Jak nie My, to kto? Ponieważ, jako pracownicy produkcyjni i usługowi wraz z służbami społecznymi i komunalnymi nie przejdziemy na pracę zdalną i nie napiszemy hasztagu #zostanwdomu, bo na wytworzenie energii trzeba surowców i też sama się nie wytworzy, żywność i podstawowe artykuły, ktoś musi sprzedać i dostarczyć, tak samo jak wodę,
prąd i gaz, zapewnić odbiór ścieków i kanalizację, sprzątać i wykonywać usługi bez których ci, co pouczają nas, że powinniśmy pracować dłużej, nie przeżyją ani dnia.
Musimy to powiedzieć im głośno i wyraźnie, dlatego apelujemy udział w naszej pikiecie. Zwracamy się szczególnie do tych pracowników, którzy nie mają uprawnień do emerytur pomostowych. W czasie kiedy przyszłość górnictwa jest niepewna, właśnie emerytury stażowe mogą być jedną z form ochrony przed utratą pracy i dochodu. Są najlepszym rozwiązaniem na wiele problemów, które trzeba i należy pilnie wprowadzić dla zapewnienia sprawiedliwości emerytalnej, gdyż nie tylko wiek, ale również staż pracy musi decydować o prawie do emerytury.
Chętnych do udziału w organizowanej pikiecie zapraszamy do biura ZZ „Przeróbka”, najpóźniej do dnia 28 kwietnia br. włącznie.
Z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia pandemiczne liczba miejsc ograniczona.

Dodaj komentarz