Odwiedzona strophna: 338
11 marca 2016 r. na posiedzeniu zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, kontynuowano dyskusję nt. warunków nabycia prawa do emerytury, w szczególności wieku emerytalnego, w kontekście prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wymiana poglądów była o tyle konkretniejsza, że na wniosek Ministra Pracy, ZUS przygotował szacunkowe skutki finansowe dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz dla Funduszu Emerytur Pomostowych zmian zawartych w prezydenckim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach.
ZUS przygotował także szacunkowe wyliczenie skutków finansowych dla FUS możliwych zmian wynikających z wybranych projektów przechodzenia na emerytury z tytułu osiągnięcia wymaganego stażu – w warunkach zmiany obowiązującego wieku emerytalnego.

Związki zawodowe na piątkowym posiedzeniu zespołu podkreśliły, że oczekują uzupełnienia przez Sejm prezydenckiego projektu o przepisy przewidujące prawo do emerytury tylko ze względu na staż pracy. Dla kobiet wynosiłby on 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.
Pracodawcy są zaś przeciwni obniżce wieku emerytalnego, wskazując na ogromne koszty tej operacji. Po burzliwej dyskusji ustalono, że 18 marca 2016 r. związki zawodowe i organizacje pracodawców przygotują wspólne stanowisko dotyczące nowych zasad przechodzenia na obniżoną emeryturę.
B.G
Informacje o autorze postów
Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
0
0 %
Sad
0
0 %
Excited
0
0 %
Sleppy
0
0 %
Angry
0
0 %
Surprise
0
0 %
pt Mar 18 , 2016
Autonomiczny dialog OPZZ, Solidarności i Forum wraz z pracodawcami w sprawie Prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej 60/65 W autonomicznym dialogu w dniu 18 marca 2016 r. w ramach zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, strona związkowa i strona pracodawców starały się wypracować wspólne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy […]