ROZBIEŻNOŚCI EMERYTALNE

slawluk
Odwiedzona strophna: 1043
0 0

11 marca 2016 r. na posiedzeniu zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, kontynuowano dyskusję nt. warunków nabycia prawa do emerytury, w szczególności wieku emerytalnego, w kontekście prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zespol-ds-US-11-03-2016

Wymiana poglądów była o tyle konkretniejsza, że na wniosek Ministra Pracy, ZUS przygotował szacunkowe skutki finansowe dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz dla Funduszu Emerytur Pomostowych zmian zawartych w prezydenckim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach.

ZUS przygotował także szacunkowe wyliczenie skutków finansowych dla FUS możliwych zmian wynikających z wybranych projektów przechodzenia na emerytury z tytułu osiągnięcia wymaganego stażu – w warunkach zmiany obowiązującego wieku emerytalnego.


wiek-emerytalny-w-wybranych-krajach

Związki zawodowe na piątkowym posiedzeniu zespołu podkreśliły, że oczekują uzupełnienia przez Sejm prezydenckiego projektu o przepisy przewidujące prawo do emerytury tylko ze względu na staż pracy. Dla kobiet wynosiłby on 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat.

Pracodawcy są zaś przeciwni obniżce wieku emerytalnego, wskazując na ogromne koszty tej operacji. Po burzliwej dyskusji ustalono, że 18 marca 2016 r. związki zawodowe i organizacje pracodawców przygotują wspólne stanowisko dotyczące nowych zasad przechodzenia na obniżoną emeryturę.

B.G

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

EMERYTALNY DIALOG

Autonomiczny dialog OPZZ, Solidarności i Forum wraz z pracodawcami w sprawie Prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej 60/65 W autonomicznym dialogu w dniu 18 marca 2016 r. w ramach zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, strona związkowa i strona pracodawców starały się wypracować wspólne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy […]