• niedz.. kwi 14th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

EMERYTALNY DIALOG

Byslawluk

mar 18, 2016

Autonomiczny dialog OPZZ, Solidarności i Forum wraz z pracodawcami w sprawie Prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej 60/65

Autonomiczny_dialog_18_03_2016

W autonomicznym dialogu w dniu 18 marca 2016 r. w ramach zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, strona związkowa i strona pracodawców starały się wypracować wspólne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dwustronny dialog prowadzony jest dlatego, ponieważ obie strony zgadzają się z tym, że nie tylko PESEL ma decydować o przejściu na emeryturę, ale także staż pracy, czy odpowiedni okres składkowy.

W duchu konsolidacyjnej dyskusji zarówno pracodawcy, jak i związkowcy zakreśliły pole możliwego osiągnięcia kompromisu. Dla związków to przywrócenie wieku 60/65 i wprowadzenie emerytury stażowej, a dla pracodawców, to – nie wydłużanie wieku emerytalnego dla mężczyzn, przy utrzymaniu wydłużania wieku dla kobiet plus wprowadzenie emerytur stażowych.

Po blisko trzygodzinnej dyskusji obie strony postanowiły na czas Świąt Wielkanocnych zawiesić swe autonomiczne rozmowy i dać sobie czas na dodatkowa analizę stanu faktograficznego oraz swych stanowisk.
Ustalając, że po świętach 1 kwietnia br. wrócą do stołu negocjacyjnego, aby pochylić się jeszcze raz nad wypracowaniem wspólnego stanowiska.

Będzie to bardzo trudne, gdyż w trakcie spotkania okazało się, że po stronie pracodawców powstał wyraźny spór w zakresie określenia pola zawarcia kompromisowego stanowiska. Ów spór zaiskrzył pomiędzy KPP Lewiatan, a pozostałymi organizacjami pracodawców.

Związki zawodowe niezmiennie wspólnie argumentują, że projekt prezydencki przywracający wiek emerytalny jest inicjatywą oczekiwaną przez społeczeństwo. Zaś poczucie społecznej sprawiedliwości opowiada się za tym, ażeby nabycie uprawnień emerytalnych było przede wszystkim uwarunkowane od stażu pracy.

Dodaj komentarz