EMERYTALNY DIALOG

slawluk
Odwiedzona strophna: 724
0 0

Autonomiczny dialog OPZZ, Solidarności i Forum wraz z pracodawcami w sprawie Prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej 60/65

Autonomiczny_dialog_18_03_2016

W autonomicznym dialogu w dniu 18 marca 2016 r. w ramach zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, strona związkowa i strona pracodawców starały się wypracować wspólne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy przywracającej wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dwustronny dialog prowadzony jest dlatego, ponieważ obie strony zgadzają się z tym, że nie tylko PESEL ma decydować o przejściu na emeryturę, ale także staż pracy, czy odpowiedni okres składkowy.

W duchu konsolidacyjnej dyskusji zarówno pracodawcy, jak i związkowcy zakreśliły pole możliwego osiągnięcia kompromisu. Dla związków to przywrócenie wieku 60/65 i wprowadzenie emerytury stażowej, a dla pracodawców, to – nie wydłużanie wieku emerytalnego dla mężczyzn, przy utrzymaniu wydłużania wieku dla kobiet plus wprowadzenie emerytur stażowych.

Po blisko trzygodzinnej dyskusji obie strony postanowiły na czas Świąt Wielkanocnych zawiesić swe autonomiczne rozmowy i dać sobie czas na dodatkowa analizę stanu faktograficznego oraz swych stanowisk.
Ustalając, że po świętach 1 kwietnia br. wrócą do stołu negocjacyjnego, aby pochylić się jeszcze raz nad wypracowaniem wspólnego stanowiska.

Będzie to bardzo trudne, gdyż w trakcie spotkania okazało się, że po stronie pracodawców powstał wyraźny spór w zakresie określenia pola zawarcia kompromisowego stanowiska. Ów spór zaiskrzył pomiędzy KPP Lewiatan, a pozostałymi organizacjami pracodawców.

Związki zawodowe niezmiennie wspólnie argumentują, że projekt prezydencki przywracający wiek emerytalny jest inicjatywą oczekiwaną przez społeczeństwo. Zaś poczucie społecznej sprawiedliwości opowiada się za tym, ażeby nabycie uprawnień emerytalnych było przede wszystkim uwarunkowane od stażu pracy.

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

NOWY UKŁAD ZBIOROWY PRACY DLA PRACOWNIKÓW JSW S.A.

Projekt Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. przedłożony związkom zawodowym z datą 18 marca br. oceniamy po wstępnym zapoznaniu się z nim bardzo krytycznie. Widzimy w nim jak kolejny raz próbuje się zrównać ciężką i odpowiedzialną pracę pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla z pracą pozostałych pracowników […]