• pt.. lip 19th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

NOWY UKŁAD ZBIOROWY PRACY DLA PRACOWNIKÓW JSW S.A.

Byslawluk

mar 24, 2016

Projekt Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. przedłożony związkom zawodowym z datą 18 marca br. oceniamy po wstępnym zapoznaniu się z nim bardzo krytycznie.

Widzimy w nim jak kolejny raz próbuje się zrównać ciężką i odpowiedzialną pracę pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla z pracą pozostałych pracowników powierzchni. Na takie traktowanie Przeróbkarzy z naszej strony nie ma i nie będzie zgody.

Nie może być tak, aby najwyższa kategoria stawki płacy zasadniczej najlepszego fachowca w ZPMW, była na poziomie 3 kategorii pracownika zatrudnionego w skali od 1 do 16 kategorii stawek osobistego zaszeregowania na dole.

Również poziom kwotowy tej stawki jest nie do przyjęcia, gdyż stanowi zaledwie 61 % stawki najwyższej stawki dołowej. Dodając do tego inne elementy płacowe, jak dodatek stażowy (Karta Górnika), premię, szkodliwości i uciążliwości itd., to różnica na miesięcznym wynagrodzeniu może nie tyle być procentowa, ale kilkukrotna.

Nie można także mordować rolę i znaczenie pracy Przeróbkarzy ograniczając im wymiar deputatu węglowego do 4 ton, a więc zabierając 4 tony, i co gorsza nie widząc tego, że pracują oni na węglu w szczególnych warunkach pracy, tak samo jak dołowcy. Dlatego próba zrównania ich wymiar z pracownikami administracyjno – biurowych jest nie do zaakceptowania. Na domiar złego dla nowozatrudnionych Przeróbkarzy wymiar deputatu węglowego ma wynosić zaledwie 2 tony rocznie.

Z kolei zatrzymanie się nagród jubileuszowych na poziomie stażu pracy 30 lat z wymiarem tylko 200% podstawy (miesięcznego wynagrodzenia) świadczy o skrajnym niedostrzeganiu fakt, że pracownicy przeróbki i pozostali powierzchni muszą pracować do 60 i 67 roku życia, a więc przy przechodzeniu na emeryturę będą legitymować 42 i 49, 50 letnim stażem pracy.

Jedyną pozytywną częścią projektowanego układu zbiorowego pracy jest zachowanie trójpodziału wypłacanie wynagrodzenia tzw. stażowego (była Karta Górnika). Przy czym i tu w przypadku przejętych pracowników z KWK „Knurów – Szczygłowice”, wymiar dla Przeróbkarzy 50%, jest o 10% niższy niż był on w Kompanii Węglowej S.A.

Czekają nas trudne negocjacje i dlatego zachodzi pilna konieczność pełnej mobilizacji sił wszystkich Przeróbkarzy, aby bić się o swoje dla siebie i swych rodzin.

Link do pełnej treści projektu – kliknij tutaj i pobierz w wersji PDF.

Dodaj komentarz