• sob.. cze 15th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

W SZCZYGŁOWICACH ŚMIERTELNIE NA DOLE I PRZERÓBCE

Byslawluk

lis 29, 2014

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. 26 listopada o godz. 22,15 w zakładzie przeróbczym ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice zaleziono martwego mężczyznę przy przenośniku taśmowym.Poszkodowanym okazał się 52 letni pracownik zatrudniony na stanowisku płuczkarza, który został zauważony przez pracownika rozpoczynającego pracę na kolejnej trzeciej zmianie. Nikt nie wie, jak i o której godzinie doszło do wypadku, a jego przyczyny i okoliczności ustala Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach przy współpracy z Wyższym Urzędem Górniczym.

Przeprowadzono już wizję na miejscu zdarzenia. Przesłuchiwani są świadkowie. Dokładną godzinę, o której doszło do wypadku oraz obrażenia, które spowodowały zgon poszkodowanego, będzie można ustalić dopiero na podstawie sekcji zwłok – poinformowała rzeczniczka prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

– 52-letni mieszkaniec Knurowa zajmował się prawdopodobnie czyszczeniem przenośnika. Został wciągnięty pod dolną taśmę – wyjaśniła portalowi górniczemu nettg.pl rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer.

-To kolejna tragedia w górnictwie, która wydarzyła się w ZPMW przy pracy przy przenośniku taśmowym. Cechą charakterystyczną tych zdarzeń śmiertelnych jest osamotnienie w pracy na stanowisku pracy, na którym nie ma nikogo, kto mógłby pomóc poszkodowanemu. Jedną z przyczyń takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniego stanu zatrudnienia w ZPMW. Pojawia się zatem postulat – pytanie, kiedy wreszcie w ZPMW stanowiska pracy będą tak obłożne, aby pracownik na danym stanowisku nie pracował sam, a jak już, tak musi być, to przynajmniej niech będzie asekuracja pracownikiem zatrudnionym na sąsiednim stanowisku pracy – uważa Sławomir Łukasiewicz – przewodniczący ZZ „PRZERÓBKA”

To 29. śmiertelny wypadek w polskim górnictwie w tym roku (16. w górnictwie węgla kamiennego). To także drugi śmiertelny wypadek na terenie ruchu Szczygłowice w ciągu tygodnia. W czwartek (20 listopada) na głębokości 850 m, na podszybiu szybu I zginął 22-latek.

Cześć Ich Pamięci!