SZKODLIWY WARUNEK

slawluk
Odwiedzona strophna: 746
1 0

Wciąż mamy sygnały, że jest problem z przyznaniem emerytury pomostowej, gdy ZUS wydaje decyzję odmowną, wskazując na brak spełnienia warunku art. 4 pkt 7 ustawy o emeryturach pomostowych, czyli konieczności rozwiązania stosunku pracy.

Okazuje się bowiem, że nawet po jego rozwiązaniu, wnioskujący otrzymuje nierzadko po długim okresie decyzję o niespełnieniu innych warunków z art. 4 ustawy np. braku wymaganego stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Przykładów takich decyzji ZUS mamy w ostatnim okresie sporo, i dlatego publikujemy świeże pismo Członka Zarządu ZUS ds. świadczeń z dnia 13 stycznia 2020 roku, kierowane do wszystkich oddziałów ZUS.

Potwierdza i przypomina ono wywalczoną przez związki zawodowe w tym przez OPZZ zasadę z 2011 r. nakazującą analizować całą dokumentację w celu sprawdzenia, czy – poza warunkiem rozwiązania stosunku pracy, są spełnione pozostałe. Tak, aby wnoszący ponownie o przyznanie emerytury pomostowej po rozwiązaniu stosunku pracy miał 100% pewność, że ZUS przyzna mu prawo do emerytury pomostowej.

– Niestety bywa tak, że po rozwiązaniu stosunku pracy ubezpieczony nie ma, ani pracy, ani emerytury. Dlatego uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykreślenie z ustawy tego szkodliwego warunku, bądź zapisanie w ustawie, że od rozwiązania stosunku pracy zależy wypłacenie świadczenia emerytalnego – pomostowego, a nie uzyskanie prawa przez ubezpieczonego do emerytury pomostowej – mówi Sławomir Łukasiewicz, członek Zespołu RDS ds. ubezpieczeń społecznych z ramienia OPZZ.

OTO PISMO ZUS:

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

ODPOWIEDŹ W SPRAWIE IMPORTU WĘGLA DO POLSKI

Oto jaką otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie niszczenia miejsc pracy w Polsce importem węgla. Import węgla kamiennego do Polski w 2019 r. wyniósł łącznie 16,7 mln ton, z czego węgla energetycznego 13,2 mln ton, natomiast węgla koksowego 3,5 mln ton. Rok do roku nastąpiło zmniejszenie importu o 2,6 mln ton, w […]