Muszą być środki na rozwój perspektywicznych zakładów górniczych, jak LW „Bogdanka” S.A. Nie dla dyskryminacji spółek węglowych w zakresie sytemu wsparcia, każda ma być równo traktowana. Systemem wsparcia muszą objęte wszystkie spółki, począwszy od PGG S.A., poprzez PKW S.A. i Węglokoks Kraj S.A. oraz JSW S.A., LW „Bogdanka” a także SRK S.A S.A. i skończywszy na PG „Silesia” Sp. z o.o.
W tym względzie nie może być żadnych podziałów. Dla zagwarantowania pokoju i zabezpieczenia społecznego, nikt nie może być wykluczony. Żadnych podziałów w dostępie do 5 letnich osłonowych urlopów. Wszystkie grupy zawodowo muszą mieć do nich równe prawo w tym samym wymiarze 5 lat.
Jednorazowe odprawy pieniężne muszą być na równych warunkach i w takiej samej krotności minimalnego wynagrodzenia. Odprawy muszą być zwolnione z oskładkowania i opodatkowania.
Tak w skrócie przedstawiają się uwagi i wniosku Związku Zawodowego „PRZERÓBKA” do projektu Ministerstwa Przemysłu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – UD 167. Poniżej ich pełna treść, które kończy przypomnienie, że Związek Zawodowy „PRZERÓBKA” wciąż oczekujemy od Rządu RP wprowadzenia zapisów ustawowych, które umożliwią:
- Tworzenie nowych i stabilnych miejsc pracy o porównywalnym standardzie za każde zlikwidowane miejsce pracy w górnictwie i energetyce węglowej lub dopłacania do istniejących w ramach aktywizacji rynku pracy.
- Ustanowienie wreszcie w Polsce wielokrotnie obiecanych emerytur stażowych.
- Przywrócenie prawa do bezpłatnego węgla emerytom i rencistą górniczym.
Wobec powyższego związek oczekuje uwzględnienia wszystkich zgłoszonych uwag i wniosków do projekt opiniowanej ustawy oraz wyraża pełną gotowość do uczestniczenia we wszystkich pracach z nią związanych.







