• czw.. maj 30th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

UZBROILIŚMY PRZEWODNICZĄCEGO OPZZ W NASZE UWAGI I WNIOSKI PLUS INFO O 240 MLD EURO NA TRANSFORMACJĘ

Byslawluk

sty 25, 2021

Dzisiaj, tj. 25 stycznia 2021 r. o godz. 12.00 w Katowicach rozpoczną się kolejne rozmowy strony rządowej ze związkami zawodowymi o umowie społecznej, która ma pozwolić na zamknięcie sektora węglowego w Polsce przed 2050 rokiem. W spotkaniu udział wezmą związkowcy, szefowie spółek węglowych i przedstawiciele rządu. Strony będą rozmawiać na temat projektu umowy przedstawionego w ubiegłym tygodniu przez związki zawodowe. Ze strony rządowej weźmie udział m.in. pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Uczestnikami rozmów będą sygnatariusze zawartego we wrześniu 2020 roku porozumienia, które wstępnie określiło zasady i tempo transformacji, wyznaczając daty zamykania poszczególnych kopalń do 2049 roku. Strony będą rozmawiać na temat projektu strony związkowej. Ponad miesiąc temu Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło związkowcom swoją propozycję projektu umowy społecznej. Została ona jednak odrzucona przez stronę społeczną. Tydzień temu związki przesłały do ministerstwa aktywów własny projekt tego dokumentu. Ten dokument ma być poddany dyskusji na dzisiejszym spotkaniu.

Do tego dokumentu ZZ „Przeróbka”, przygotował swe konkretne uwagi i wnioski, które przesłał 22 stycznia br. do wszystkich sygnatariuszy Porozumienia z 25 września 2020 r. Niezależnie od tego przewodniczący ZZ „Przeróbka” – Sławomir Łukasiewicz, ich papierową wersję przekazał dziś osobiście – Wacławowi Czerkawskiemu, szefowi Rady Województwa Śląskiego OPZZ. Dodając do nich, także informacje od Pani Minister – Małgorzaty Jarosińska – Jedynak, ministerstwa funduszy i polityki regionalnej, potwierdzające szacunki Komisji Europejskiej, że transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować aż 240 mld euro.

Obie strony powinny dojść do porozumienia do połowy lutego. Wówczas projekt ma zostać przesłany Komisji Europejskiej do notyfikacji.

Dodaj komentarz