W GÓRNICTWIE MAJĄ BYĆ JEDNOLITE WYNAGRODZENIA POSTOJOWE

slawluk
Odwiedzona strophna: 760
3 0

W czasie walki z koronawirusem typu SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19, Zarząd Krajowy Związku Zawodowego „PRZERÓBKA”, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo materialne pracowników i ich rodzin zwraca się z uzasadnionym wnioskiem do wszystkich spółek węglowych o pilne wprowadzenie jednolitych zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za czas gotowości do pracy w oparciu o obowiązujące zasady w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Od dawna bowiem postuluje się wprowadzenie w górnictwie węgla kamiennego jednolitego układu zbiorowego pracy zwanego potocznie „Górniczą Konstytucją”. Postulat ten jest nawet wpisany, jako cel do realizacji w przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 18 stycznia 2018 r. „Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce” obejmującego okres do 2030 roku.

Dlatego właśnie jest najlepszy czas i moment na realizację tego celu oddolnie, poprzez budowanie zrębów „Górniczej Konstytucji”, na zasadzie ustalenia godziwego wynagrodzenia postojowego dla wszystkich pracowników górnictwa i ich rodzin.

Wynagrodzenia jednolitego za czas niewykonywania pracy w okresie przestoju i gotowości do świadczenia pracy pracownikom, którym uniemożliwiono wykonywanie obowiązków zawodowych w wysokości 80% wynagrodzenia wyliczonego jak średnia urlopowa za dni przepracowane w dni robocze (bez uwzględnienia dniówek ponadnormatywnych, tj. za soboty, niedziele i święta oraz nadgodziny w dni robocze) z okresu ostatnich trzech miesięcy poprzedzających konieczność wprowadzenia przestoju ekonomicznego, które nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na dany rok kalendarzowy w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

Przy czym za gotowość do pracy pracownikom na postojowym nie będą przysługiwać inne składniki wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze.

Konkretne brzmienie tych zasad przedkładamy w załączeniu i wnosimy o pilne ich wprowadzenie.

CAŁĄ TREŚĆ NASZEGO WYSTĄPIENIA ZAMIESZCZAMY PONIŻEJ:

 

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

PREZYDENT RP ODPOWIADA NA NASZE POSTULATY

Otrzymaliśmy od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedź na nasze postulaty dotyczące ochrony gospodarki przed kryzysem wywołanym wirusem SARS-CoV-2. Prezydent nam bardzo dziękuje za ich zgłoszenie oraz podkreśla, że wszystkie propozycje zostały przekazane do analizy Rady do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Mają być one zweryfikowane pod kątem możliwości wprowadzenia ich […]