DEPUTATY WĘGLOWE W SEJMIE – przywrócić wiarę w państwo

slawluk
Odwiedzona strophna: 891
0 0

O godz. 20, a nie jak wcześniej planowano o 19 w dniu  9 czerwca 2016 r. w Sejmie obyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w zakresie deputatów węglowych. Było to pkt 23 obrad 20 plenarnego posiedzenia sejmu (druk nr 461), który przewidywał 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła.

 Projekt w imieniu komitetu obywatelskiego przedstawił Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 Projekt ustawy poparło 125 tys. obywateli.

 – Górnictwo jest dziś w trudnej sytuacji, ale płaci wszystkie publiczno-prawne daniny. Nie ma czegoś takiego jak dopłacanie do górnictwa – podkreślił.

 Związkowiec przypomniał też o sytuacji sektora górniczego i zaapelował do wszystkich partii przypominając, jak ważny dla naszej gospodarki jest węgiel.

– Szanujmy ten nasz węgiel, na który mówiło się „czarne złoto”, a teraz próbuje się go dyskredytować. Węgiel to przecież bezpieczeństwo energetyczne. W 85 proc. energia jest produkowana z węgla i przez lata się to nie zmieni – zaznaczył.

 Przypomniał, że grafen i diament to też węgiel.

 Tuż przed godz. 22 zakończyły się przemówienia przedstawicieli klubów parlamentarnych, którzy prezentowali stanowiska na temat omawianego projektu. Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem go do dalszych prac w sejmowej komisji.

 Oto co proponuje się w obywatelskim projekcie:

 „Art. 1. W ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2007 r. Nr 1192, poz. 1379 r. ze zm.) wprowadza się następujące zmiany:

  1. w art. 13 ust. 1 po pkt 3 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

„4) byłemu pracownikowi kopalni bądź zakładu górniczego, który posiadał uprawnienia do deputatu węglowego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, a uprawnienia te zostały mu zabrane bądź zawieszone na mocy decyzji Zarządów Spółek Węglowych”.

  1. art. 30a otrzymuje brzmienie:

” Art. 30 a. Świadczenia, o których mowa w art. 12-14, zadania, o których mowa w art.8 ust.2 i art. 9 ust.1, oraz likwidacja, o której mowa w art. 8a ust.3 są finansowane z dotacji budżetowej”.

Poniżej wystąpienie sejmowe Wacława Czerkawskiego – > patrz godz. 20.02 oraz inne.

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

RZĄD REALIZUJE POSTULATY OPZZ

Rada Ministrów przedstawiła wczoraj propozycję wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2017 r. do poziomu 2000 zł brutto, czyli 47% przeciętnego wynagrodzenia. Jest to odpowiedź rządu na postulat OPZZ i pozostałych central związkowych, które w maju br. we wspólnym stanowisku zaproponowały, aby płaca minimalna wzrosła w 2017 r. o co najmniej 6,5%. Jest […]