28 marca odbyło się posiedzenie zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, podczas którego omówiono system powszechnego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę na bazie przeprowadzonego w 2016 roku przeglądu emerytalnego.
Wprowadzenia do dyskusji dokonał wiceminister M. Zieleniecki, przedstawiając szczegółowo informacje o pracowniczych programach emerytalnych – Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Przedstawiciele OPZZ biorący udział w posiedzeniu zespołu ( wiceprzewodnicząca Wiesława Taranowska, Sławomir Łukasiewicz i Bogdan Grzybowski) zwrócili uwagę na bariery utrudniające funkcjonowanie i rozwój pracowniczych programów emerytalnych: niskie wynagrodzenia, brak bezpieczeństwa w zatrudnieniu, brak kampanii informacyjnych popularyzujących PPE czy zbyt słaby nacisk na tworzenie PPE ze strony pracowników.
Strona OPZZ zaprezentowała również poziom uczestnictwa w prywatnych planach emerytalnych w krajach OECD, zwracając uwagę, że tam gdzie beneficjentami rozwiązań dobrowolnych systemów emerytalnych jest wysoki procent pracujących, tam składki do systemu płaci wyłącznie pracodawca lub w części pracownik i pracodawca. Składka pracodawcy jest jednak z reguły wyższa i obowiązkowa, natomiast składka pracownika jest często wnoszona dobrowolnie.
Przedstawiciel ministra rozwoju poinformował, że na ukończeniu są prace związane z dodatkowymi emeryturami ujętymi w planie wicepremiera Morawieckiego. Wyniki tych prac zostaną zaprezentowane w drugim kwartale br. Plan wicepremiera Morawieckiego zakłada, że zostaną zlikwidowane OFE, a pieniądze, które tam zgromadziliśmy zostaną w 25% przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75% trafi do wybranego przez nas Pracowniczego Programu Kapitałowego. Wiceprzewodnicząca OPZZ W. Taranowska zadała pytanie o konstytucyjność tych rozwiązań.
B.G