Odwiedzona strophna: 468
Minister „od święta na święta” odpowiada nam, jakby na „Zajączka” na nasze pismu ze stycznia 2017 r., w którym pisaliśmy, że wszystkie instrumenty osłonowe mają być ogólnie dostępne dla pracowników objętych likwidacją kopalń. Niestety tak nie jest. W przypadku ubiegania się o urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla pojawia się następujący problem/przeszkoda.
Okazuje się bowiem, że zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, to urlop pracownikowi zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje tylko zatrudnionemu w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla kopalni, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez SRK S.A., któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury – w wymiarze do trzech lat.
Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Ministra, o wydanie wykładni prawnej tego przepisu lub dokonania stosownej i oczekiwanej społecznie ustawowej zmiany, z której będzie wynikać, że chodzi o zatrudnienie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla przed przejściem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Naszym zdaniem powyższa wykładnia prawna lub ustawowa zmiana, pozwoli na uniknięcie oraz rozwiązanie szereg problemów, z którymi spotykają się, zarówno pracownicy zainteresowani przejściem na urlop przeróbkarski, jaki i pracodawca, czyli SRK S.A.
No i wreszcie doczekaliśmy tej wykładni prawnej w formie pisemnej odpowiedzi.
Jej pełną treść zamieszamy poniżej:

Informacje o autorze postów
Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
0
0 %
Sad
0
0 %
Excited
0
0 %
Sleepy
0
0 %
Angry
0
0 %
Surprise
0
0 %
pon Cze 5 , 2017
Aż się nie chce wierzyć, że pracy górniczej nie można zaliczyć do pracy wykonywanej przy przeróbce mechanicznej węgla, i do każdej innej wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnych warunkach. Przez takie, a nie inne przepisy, dochodzi do takich absurdów. Górnik, który uległ wypadkowi w pracy w wieku 31 lat […]