• wt.. cze 25th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

MAMY ODPOWIEDŹ OD MINISTRA NA „ZAJĄCZKA”

Byslawluk

kwi 15, 2017

Minister „od święta na święta” odpowiada nam, jakby na „Zajączka” na nasze pismu ze stycznia 2017 r., w którym pisaliśmy, że wszystkie instrumenty osłonowe mają być ogólnie dostępne dla pracowników objętych likwidacją kopalń. Niestety tak nie jest. W przypadku ubiegania się o urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla pojawia się następujący problem/przeszkoda.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, to urlop pracownikowi zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje tylko zatrudnionemu w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla kopalni, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez SRK S.A., któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury – w wymiarze do trzech lat.

Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Ministra, o wydanie wykładni prawnej tego przepisu lub dokonania stosownej i oczekiwanej społecznie ustawowej zmiany, z której będzie wynikać, że chodzi o zatrudnienie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla przed przejściem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Naszym zdaniem powyższa wykładnia prawna lub ustawowa zmiana, pozwoli na uniknięcie oraz rozwiązanie szereg problemów, z którymi spotykają się, zarówno pracownicy zainteresowani przejściem na urlop przeróbkarski, jaki i pracodawca, czyli SRK S.A.

No i wreszcie doczekaliśmy tej wykładni prawnej w formie pisemnej odpowiedzi.

Jej pełną treść zamieszamy poniżej: 

Dodaj komentarz