MAMY ODPOWIEDŹ OD MINISTRA NA „ZAJĄCZKA”

slawluk
Odwiedzona strophna: 702
0 0

Minister „od święta na święta” odpowiada nam, jakby na „Zajączka” na nasze pismu ze stycznia 2017 r., w którym pisaliśmy, że wszystkie instrumenty osłonowe mają być ogólnie dostępne dla pracowników objętych likwidacją kopalń. Niestety tak nie jest. W przypadku ubiegania się o urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla pojawia się następujący problem/przeszkoda.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, to urlop pracownikowi zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje tylko zatrudnionemu w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla kopalni, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez SRK S.A., któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury – w wymiarze do trzech lat.

Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Ministra, o wydanie wykładni prawnej tego przepisu lub dokonania stosownej i oczekiwanej społecznie ustawowej zmiany, z której będzie wynikać, że chodzi o zatrudnienie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla przed przejściem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Naszym zdaniem powyższa wykładnia prawna lub ustawowa zmiana, pozwoli na uniknięcie oraz rozwiązanie szereg problemów, z którymi spotykają się, zarówno pracownicy zainteresowani przejściem na urlop przeróbkarski, jaki i pracodawca, czyli SRK S.A.

No i wreszcie doczekaliśmy tej wykładni prawnej w formie pisemnej odpowiedzi.

Jej pełną treść zamieszamy poniżej: 

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

ŁĄCZY ICH CIĘŻKA PRACY, KTÓREJ ŁĄCZYĆ NIE MOŻNA. MINISTER ENERGII WYJAŚNIA DLACZEGO?

Aż się nie chce wierzyć, że pracy górniczej nie można zaliczyć do pracy wykonywanej przy przeróbce mechanicznej węgla, i do każdej innej wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnych warunkach.  Przez takie, a nie inne przepisy, dochodzi do takich absurdów. Górnik, który uległ wypadkowi w pracy w wieku 31 lat […]