• niedz.. kwi 14th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

ŁĄCZY ICH CIĘŻKA PRACY, KTÓREJ ŁĄCZYĆ NIE MOŻNA. MINISTER ENERGII WYJAŚNIA DLACZEGO?

Byslawluk

cze 5, 2017

Aż się nie chce wierzyć, że pracy górniczej nie można zaliczyć do pracy wykonywanej przy przeróbce mechanicznej węgla, i do każdej innej wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnych warunkach. 

Przez takie, a nie inne przepisy, dochodzi do takich absurdów. Górnik, który uległ wypadkowi w pracy w wieku 31 lat życie, i  przepracowaniu pod ziemią 13 lat nie ma szans na emeryturę pomostową.

Dlaczego? Ponieważ nie udowodnił 15 lat takiej pracy.

Ale ów górnik mówi: Zaraz, zaraz. Przecież po utracie zdrowia, rehabilitacji i rencie inwalidzkiej dostałem zdolność do pracy i od 43 roku życia tyram w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla.

Dlatego uznaje, że skoro praca pod ziemią jest cięższa od pracy w ZPMW, to już mając 14 lat takiej pracy, wystarczy jak dopracuje na przeróbce ten brakujący rok takiej pracy, dobijając sobie łącznie do 15 letniego stażu pracy, i dzięki czemu spełni warunek art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych. A tym samym po spełnieniu wieku 60 lat, przejdzie na emeryturę pomostową.

Nawet, myśli sobie o kolejnej możliwości. Przecież może ubiegać się o przejście na urlop przeróbkarski, gdyż  już ma 57 lat życia, a na urlopie może być 3 lata, czyli wszystko fajnie z pasowało. sytuacja wydawałaby się idealna.

Jakież jednak było i jest Jego zdziwienie, kiedy się dowiedział, że tak się nie da . Pracy górniczej nie można łączyć w przypadku ubiegania się o emeryturę pomostową z pracą w szczególnych warunkach w tym także z wykonywaną w ZPMW.

 

Oto odpowiedź Ministra Energii:

 

Dodaj komentarz