INTERWENCJA W JSW S.A. W SPRAWIE EKSTREMALNYCH TEMPERATUR W ZPMW

slawluk
Odwiedzona strophna: 314
2 0

Interweniujemy  w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. z uwagi na wysoce kontrowersyjne oraz bardzo bulwersujące pracowników Przeróbki Mechanicznej Węgla, stanowisko zajęte pod koniec lipca br. przez Dział Wentylacji KWK „Knurów – Szczygłowice” ruch „Knurów” JSW S.A. w sprawie pomiarów temperatury  na stanowiskach pracy w budynku Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, w Sortowni oraz w Warsztacie Naprawczym.

W sposób biurokratyczny usiłuje się bowiem wykazać, że pomimo skarg pracowników ZPMW na ekstremalną wysoką temperaturę występującą w ZPMW, w której muszą pracować oraz Ich próśb o pomiar tej temperatury, a także podjęcie stosownych działań zaradczych neutralizujących tą temperaturę (skrócony czas pracy), to w odpowiedzi otrzymują formalistyczne pismo, z którego wynika, że:

 „pomiary temperatury będące podstawą do wprowadzenia odpowiedniego stopnia zagrożenia klimatycznego są wykonywane na dołowych stanowiskach pracy.  W przypadku stanowisk pracy zlokalizowanych na powierzchni, przepisy prawne nie określają pojęcia zagrożenia klimatycznego, ani też nie definiują maksymalnej temperatury na stanowisku pracy spowodowanej warunkami atmosferycznymi”.

Dlatego zwróciliśmy się do Pana Prezesa Zarządu JSW S.A. z interwencją w tej sprawie, aby spowodował odpowiednie działania komórek organizacyjnych JSW S.A. w zakresie zapobiegania konieczności wykonywania pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach w ZPMW z zastosowaniem profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej, zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu zagrożenia wysoką temperaturą na zdrowie pracowników. Co do których pomocna jest odpowiedź, jaką otrzymaliśmy w 2019 roku z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie normatywnego uregulowania skróconego czasu pracy w ekstremalnych temperaturach.

Jej pełną treść wraz z analizą Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, autorstwa prof. dr. hab. n. med. Marii Konarskiej oraz dr. inż. Magdaleny Młynarczyk przesyłaliśmy w załączeniu i oczekujemy od Zarządu JSW S.A. na jej podstawie szybkiego zażegnania spornych kwestii związanych z pomiarami temperatury w ZPMW oraz uregulowania zasad czasu pracy w  tych zakładach w ekstremalnych temperaturach.

Oto nasze wystąpienie: 

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

OPINIA ZZ „PRZERÓBKA” DO GÓRNICZEJ USTAWY

W uzupełnieniu przesłanej przez OPZZ w dniu 3 września br. opinii do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw – druk sejmowy 1503, przesłaliśmy w dniu 6 września br. również swą obszerną opinię do tego projektowanego aktu prawnego. Opiniowana ustawa będzie swoistą […]