Z pewną nieskrywaną nadzieją na „dobrą zmianę” informujemy, że w ramach Rady Dialogu Społecznego podczas kolejnego posiedzenia autonomicznego Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych w dniu 4 kwietnia 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, pod przewodnictwem przewodniczącego zespołu pana, Jana Klimek – ZRP, doszło wreszcie do znaczącego przełomu w trwających rozmowach w temacie nowego podejścia do przechodzenia na zasłużone emerytury.
Uczestnicy posiedzenia, czyli członkowie zespołu, a także zaproszeni goście i eksperci w dniu 4.04.2016 r. po długotrwałej i pogłębionej analizie i wymianie poglądów wypracowali wspólne stanowisko, które będzie rekomendowane przez Stronę pracowników i pracodawców Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, dla Prezydium Rady Dialogu Społecznego.
W swym stanowisku Strony zgodnie oświadczyły, że po przeprowadzeniu długotrwałych i pogłębionych rokowań, co do podstaw i skutków wdrożenia w proponowanym brzmieniu prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej, osiągnęły uzgodnienie minimalnego zakresu istotnych zmian, których nie należy opóźniać ze względu na dobro zarówno pracowników, pracodawców jak i aktualnie budżetu i finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
To uzgodnienie, aczkolwiek nie w pełnym zakresie i niesatysfakcjonujące jest możliwe do realizacji i powinno być dla Rządu, Sejmu, jak i Prezydenta RP podstawą do zmian w projekcie ustawy na etapie procedowania w Sejmie RP.
-
Strony zgadzają się na zatrzymanie zmian w wieku emerytalnym, czyli zaaprobowanie, iż dla kobiet byłoby to 61 lat dla mężczyzn 66 lat życia.
-
Strony zgadzają się na nabycie prawa do emerytury w przypadku kobiet po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych w przypadku mężczyzn po osiągnięciu 40 lat okresów składkowych, o ile zewidencjonowany kapitał zebrany przez ubezpieczonego pozwala na wyliczenie emerytury w wysokości 130 % najniższej emerytury.
-
Strony w ramach najbliższych przeglądów emerytalnych podejmą się wypracowania warunków, które powinny być spełnione dla zrównania wieku emerytalnego.
Za strony parafowali obecni przedstawiciele: NSZZ „Solidarność”, OPZZ, FZZ, ZRP, BCC, Pracodawcy RP.
Odrębne stanowisko zgłosiła Konfederacja Lewiatan:
Organizacja nie zgodziła się na powstrzymanie stopniowego, w miarę wydłużania się życia podwyższania wieku emerytalnego kobiet. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być równy.
Mimo tego odrębnego stanowiska Konfederacji Lewiatana, to i tak wszyscy partnerzy Rady Dialogu Społecznego liczą na konsolidacyjne przyłączenia się Lewiatana do wspólnego stanowiska strony społecznej autonomicznego dialogu.
Treść rekomendowanego stanowiska – tutaj:
SŁ