• sob.. cze 15th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

W PGG S.A. PODPISANO W DNIU 23.09.2019 R. POROZUMIENIE

Byslawluk

wrz 23, 2019

„Negocjacje były bardzo trudne, ale zakończone sukcesem. Bardzo się cieszę, że w tym odpowiedzialnym dialogu znaleźliśmy dobre rozwiązanie zarówno dla spółki, jak i dla pracowników (…). To daje też nadzieję, że bardzo ambitny plan inwestycyjny PGG będzie mógł być realizowany i będzie realizowany” – skomentował po podpisaniu porozumienia uczestniczący w rozmowach wiceminister energii Adam Gawęda.

Na dodatkowe świadczenie spółka przeznaczy w tym roku ok. 44 mln zł. Porozumienie daje pracownikom jednorazową premię za dobrze wykonane zadania” – wyjaśnił wiceszef resortu energii. Podkreślił, że wypłata tego świadczenia nie zakłóci inwestycji Grupy, dotyczących m.in. udostępniania nowych wyrobisk i uruchamiania nowych ścian wydobywczych. „Doszliśmy do konsensusu, z którego osobiście jestem bardzo zadowolony; strona społeczna również zachowała się bardzo odpowiedzialnie” – dodał Gawęda.

Podpisanie porozumienia nastąpiło po trwających w poniedziałek przez blisko siedem godzin rozmowach. W pierwszej części spotkania uczestniczył szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, a w dalszych rozmowach – wiceminister Adam Gawęda. Tchórzewski optymistycznie oceniał szanse na zawarcie porozumienia. Ostatecznie podpisano dwa dokumenty: ustalenie dotyczące wypłaty jednorazowej premii oraz porozumienie gwarantujące utrzymanie obowiązujących dotąd – na podstawie porozumienia z kwietnia 2018 r. – dopłat do dniówek.

Co by było, gdyby porozumienia nie było?

 

Brak przedłużenia dopłat do dniówek przepracowanych na kolejny rok, spowodowałby realny spadek wynagrodzenia górników o 680 zł miesięcznie.
Przypomnijmy, w dniu 1 sierpnia 2019 r. związki zawodowe działające w PGG skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania płac w firmie w czwartym kwartale tego roku i w roku 2020.

 

Chodziło o przedłużenie zapisów porozumienia z kwietnia 2018 r. w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł,
oraz
wypłacenia górnikom rekompensaty za tegoroczne listopad i grudzień, kiedy mniej jest dni roboczych.

 

Oba postulaty zostały w poniedziałek 23 września br. uzgodnione do realizacji.

„Najważniejsze, że spory i różnego rodzaju różnice potrafimy rozwiązywać w sposób polubowny, bez wywoływania niepotrzebnych napięć, bez wywoływania sporów zbiorowych i bez konieczności wstrzymywania pracy największego zakładu górniczego w Europie. Ten dialog ma dla nas najistotniejszą wartość” – powiedział po rozmowach prezes PGG Tomasz Rogala.

Podkreślając przy tym, że strony potrafią osiągać kompromis, godząc różne, często rozbieżne interesy.

„Z jednej strony proces inwestycyjny i zachowanie ciągłości inwestycji, z drugiej świadczenia na rzecz pracowników” – dodał prezes.

Dodaj komentarz