• sob.. lut 24th, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

WALKA O WZROST PŁACY, FLAPSÓW I POPRAWĘ WARUNKÓW PRACY

Byslawluk

lip 2, 2021

W dwóch górniczych spółkach, które wywodzą się z byłej Kompanii Węglowej S.A., w Węglokoksie Kraj Sp. z o.o. i Polskiej Grupie Górniczej S.A. ZZ „PRZERÓBKA”, wystąpił pod koniec czerwca i początkiem lipca br. z pismami, które zamieszczamy poniżej.

Obie spółki łączy to, że wciąż obowiązują w nich te same zasady wynagradzania, jakie obowiązywały w Kompanii Węglowej S.A. od 2005 roku na mocy zawartego Porozumienia z dnia 20.12.2004 r. Zawarte w nich tabele płacy zasadniczej ze stawkami, które również zamieszczamy są na tak żenującym poziomie, że same ich wartości mówią za siebie.

Otóż mało kto wie, że górnicy na najwyższej stawce osobistego zaszeregowania mają na dniówkę – 80,40 zł, co daje na godzinę – 10,5 zł brutto. Jeszcze mniej ma najlepszy fachowiec na powierzchni zatrudniony w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla – 59,60 zł na dniówkę, czyli – 7,45 zł na godzinę brutto. Oczywiście jest to płaca zasadniczej, do której dochodzą inne składniki płac. Podobnie jest w przypadku pracowników dozoru i nadzoru górniczego.

O konieczności poprawy warunków pracy w Zakładach Przeróbki Mechanicznej świadczy fakt, że nie ma w nich kim, ani czym pracować. Braki są tak duże, że w dyspozytorniach należy wprowadzić nowy punkt: „postój ZPMW z powodu braku obsługi”.

 

Red.

Dodaj komentarz