• sob.. lis 23rd, 2024

ZZ "PRZERÓBKA"

Przerabiamy zło w dobro! Jako Związek Zawodowy "PRZERÓBKA" jesteśmy organizacją związkową utworzoną przez ludzi dla ludzi. Zajmujemy się sprawami, których nikt się nie podejmuje. Nic o Nas, bez Nas. Nikt z Nas nie wie tyle, ile wiemy razem. Dlatego bądźmy razem, organizujmy się, gdyż osobno jesteśmy słabi, a razem silniesi. Zacznij działać, kiedy inni narzekają. Organizujmy nie zorganizowanych, nie pękajmy kiedy inni się poddają. Dlatego wstąp do nas, i zacznij razem z nami walczyć o to, co powinno być nasze!

WĘGIEL JEST PRZYSZŁOŚCIĄ

Byslawluk

kwi 6, 2016

Zespół amerykańskich naukowców opracował hybrydowy system, który może zwiększyć sprawność elektrowni węglowych, zmniejszając przy tym o połowę emisję CO2. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) proponują połączony system, który ma potencjał do wytwarzania energii elektrycznej z węgla o znacznie większej wydajności. Kluczem – wyjaśniają naukowcy – jest łączenie w jednym systemie dwóch znanych technologii tj. zgazowania węgla i spalania paliw.

Kocioł_hybrydowy_węgla

Zgazowanie węgla następuje w niższej temperaturze niż temperatura spalania i jest bardziej skuteczne niż samo spalanie. Najpierw węgiel rozdrabnia się na proszek, który następnie ogrzewa się w strumieniu gorącej pary. Ciepło prowadzi do reakcji chemicznych, które uwalniają gazy z cząstek węgla – głównie tlenek węgla i wodór, z których oba mogą wytwarzać energię elektryczną w ogniwie paliwowym stałego tlenku.

W układzie połączonym, gazy te byłyby następnie wyprowadzony z generatora gazu do oddzielnego stosu ogniw paliwowych, a w końcu, układ ogniw paliwowych można zainstalować w tej samej komorze, co generatora gazu, tak, że gorący gaz płynie bezpośrednio do komórki. W ogniwie, membrana oddzielająca tlenku węgla i wodoru z tlenem, promowanie reakcji elektrochemicznej, która wytwarza energię elektryczną bez spalania paliwa.

Ponieważ nie ma udział spalanie, system wytwarza mniej zanieczyszcza powietrze niż byłyby generowane przez spalanie. Czyni wytworzenia dwutlenku węgla, lecz jest w stanie czystym, niezanieczyszczonym strumienia i nie miesza się z powietrzem, jak w konwencjonalnej elektrowni węglowych.

David Tucker, naukowiec na amerykańskiego Departamentu Energii Narodowego Laboratorium Technologii Energii w Zachodniej Wirginii – mimo, że nie był zaangażowany w badania MIT, wierzy, że poszukiwania niekonwencjonalnych cykli hybrydowych to przyszłość produkcji czystej energii w Stanach Zjednoczonych.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), nawet z nowymi umowami zmniejszeniu emisji CO2, to globalna produkcja energii węglem wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Znalezienie czystszych technologii wytwarzania energii z węgla, naukowcy z MIT uznają za istotny krok w kierunku osiągnięcia redukcji emisji dwutlenku węgla z jednoczesnym spełnieniu potrzeb rosnącej i coraz bardziej uprzemysłowionych światowej populacji.

Amerykańskie kreatywne podejście do hybrydowego wykorzystania węgla kamiennego jest świetlaną przyszłością dla polskiego węgla.

Węgiel nie jest przeszłością, a przyszłością.

Na podstawie: http://www.mining.com/meet-new-system-cut-coal-plant-emissions-half/

Dodaj komentarz