WĘGIEL JEST PRZYSZŁOŚCIĄ

slawluk
Odwiedzona strophna: 897
0 0

Zespół amerykańskich naukowców opracował hybrydowy system, który może zwiększyć sprawność elektrowni węglowych, zmniejszając przy tym o połowę emisję CO2. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) proponują połączony system, który ma potencjał do wytwarzania energii elektrycznej z węgla o znacznie większej wydajności. Kluczem – wyjaśniają naukowcy – jest łączenie w jednym systemie dwóch znanych technologii tj. zgazowania węgla i spalania paliw.

Kocioł_hybrydowy_węgla

Zgazowanie węgla następuje w niższej temperaturze niż temperatura spalania i jest bardziej skuteczne niż samo spalanie. Najpierw węgiel rozdrabnia się na proszek, który następnie ogrzewa się w strumieniu gorącej pary. Ciepło prowadzi do reakcji chemicznych, które uwalniają gazy z cząstek węgla – głównie tlenek węgla i wodór, z których oba mogą wytwarzać energię elektryczną w ogniwie paliwowym stałego tlenku.

W układzie połączonym, gazy te byłyby następnie wyprowadzony z generatora gazu do oddzielnego stosu ogniw paliwowych, a w końcu, układ ogniw paliwowych można zainstalować w tej samej komorze, co generatora gazu, tak, że gorący gaz płynie bezpośrednio do komórki. W ogniwie, membrana oddzielająca tlenku węgla i wodoru z tlenem, promowanie reakcji elektrochemicznej, która wytwarza energię elektryczną bez spalania paliwa.

Ponieważ nie ma udział spalanie, system wytwarza mniej zanieczyszcza powietrze niż byłyby generowane przez spalanie. Czyni wytworzenia dwutlenku węgla, lecz jest w stanie czystym, niezanieczyszczonym strumienia i nie miesza się z powietrzem, jak w konwencjonalnej elektrowni węglowych.

David Tucker, naukowiec na amerykańskiego Departamentu Energii Narodowego Laboratorium Technologii Energii w Zachodniej Wirginii – mimo, że nie był zaangażowany w badania MIT, wierzy, że poszukiwania niekonwencjonalnych cykli hybrydowych to przyszłość produkcji czystej energii w Stanach Zjednoczonych.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), nawet z nowymi umowami zmniejszeniu emisji CO2, to globalna produkcja energii węglem wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Znalezienie czystszych technologii wytwarzania energii z węgla, naukowcy z MIT uznają za istotny krok w kierunku osiągnięcia redukcji emisji dwutlenku węgla z jednoczesnym spełnieniu potrzeb rosnącej i coraz bardziej uprzemysłowionych światowej populacji.

Amerykańskie kreatywne podejście do hybrydowego wykorzystania węgla kamiennego jest świetlaną przyszłością dla polskiego węgla.

Węgiel nie jest przeszłością, a przyszłością.

Na podstawie: http://www.mining.com/meet-new-system-cut-coal-plant-emissions-half/

Informacje o autorze postów

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Next Post

TRWAJĄ ROKOWANIA NAD ZAWARCIEM NOWEGO UKŁADU ZBIOROWEGO DLA PRACOWNIKÓW SPÓŁKI RESTRUKTURYZACJI KOPALŃ S.A.

W dniu 8 kwietnia br. miały miejsce kolejne negocjacje nad zawarciem nowego ZUZP dla Pracowników SRK S.A. Kolejny raz obie strony rozeszły się z brakiem ustalenia na jakim projekcie Układu mają pracować. Doszło jednak do pewnego zbliżenia, ale zanim to nastąpiło, były różnego rodzaju potyczki negocjacyjne i burzliwe dyskusje.  Zarząd SRK […]